Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı


30 Haziran 2020 Salı 23:07
Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi rahatsız edici olduğu kadar etkileyici de. Bildiğiniz gibi pek çok alanda artık yüz değiştirme bir diğer popüler adıyla deepfake şeklinde videolar görüyoruz.

Yeni bir manipüle etme yöntemi olarak YouTube ve diğer platformlarda kullanılan deepfake, önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Kime ve neye güveneceğiz? Sorularının akıllardan çıkmadığı bu yöntem sonrası Google, Twitter ve Facebook gibi dev şirketler söz konusu manipüle edilmiş videoların dolaşımı noktasında kararlar vermişti.

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi iyice akıllı hale geliyor

Daha çok siyasetçilerin videolarında kullanılmasıyla dikkat çeken deepfake yöntemi, büyük şirketlerin karşısında dikilmesine neden olduysa da Disney’e engel olamadı. Disney, çok daha iyi ve gerçekçi yüz değiştirme teknolojisi için kolları sıvıyor ve çalışmalarını artırıyor.

Yakın zamanda yayımlanan bir makalede, Disney Research Studios, oldukça başarılı yüz değiştirme sonuçları elde etmek adına birkaç aşamalı algoritma geliştirdi. Algoritmaları eğiten Disney’in yayımlandığı videoda gerçekçilik sınırları zorlanıyor ve bu oldukça rahatsız edici zira bu teknolojinin çok gelişmesi demek manipüle edilmiş ile gerçek arasındaki çizginin daha da silinmesi anlamına geliyor.

Disney-in-yuz-degistirme-teknolojisi-01

Disney’in odaklandığı durum ise işleri daha ciddi hale getiriyor zira, çok daha yüksek çözünürlüklü olarak geliştirdiği algoritmalar sayesinde videoların sahte mi ya da gerçek mi olduğunu anlamak iyice zor bir hale geliyor.

Disney’in ne kadar gerçekçi görüntüler ürettiğini şu rakamlar daha iyi açıklayacaktır: DeepFakelab normalde videolarda 256 x 256 çözünürlüğünde hazırlanıyorken, Disney modellerini 1024 x 1024 çözünürlüğe kadar yükseltiyor ve işler karışıyor.

Hala tam anlamıyla etiklik konusu çözümlenememiş bir alan olan yüz değiştirme için tartışmalar devam edecek gibi duruyor. Aşağıda Disney’in yüksek çözünürlüklü yüz değiştirme teknolojisinin anlatıldığı videoyu ekliyoruz:
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi