Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı


30 Haziran 2020 Salı 23:07
Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi rahatsız edici olduğu kadar etkileyici de. Bildiğiniz gibi pek çok alanda artık yüz değiştirme bir diğer popüler adıyla deepfake şeklinde videolar görüyoruz.

Yeni bir manipüle etme yöntemi olarak YouTube ve diğer platformlarda kullanılan deepfake, önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Kime ve neye güveneceğiz? Sorularının akıllardan çıkmadığı bu yöntem sonrası Google, Twitter ve Facebook gibi dev şirketler söz konusu manipüle edilmiş videoların dolaşımı noktasında kararlar vermişti.

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi iyice akıllı hale geliyor

Daha çok siyasetçilerin videolarında kullanılmasıyla dikkat çeken deepfake yöntemi, büyük şirketlerin karşısında dikilmesine neden olduysa da Disney’e engel olamadı. Disney, çok daha iyi ve gerçekçi yüz değiştirme teknolojisi için kolları sıvıyor ve çalışmalarını artırıyor.

Yakın zamanda yayımlanan bir makalede, Disney Research Studios, oldukça başarılı yüz değiştirme sonuçları elde etmek adına birkaç aşamalı algoritma geliştirdi. Algoritmaları eğiten Disney’in yayımlandığı videoda gerçekçilik sınırları zorlanıyor ve bu oldukça rahatsız edici zira bu teknolojinin çok gelişmesi demek manipüle edilmiş ile gerçek arasındaki çizginin daha da silinmesi anlamına geliyor.

Disney-in-yuz-degistirme-teknolojisi-01

Disney’in odaklandığı durum ise işleri daha ciddi hale getiriyor zira, çok daha yüksek çözünürlüklü olarak geliştirdiği algoritmalar sayesinde videoların sahte mi ya da gerçek mi olduğunu anlamak iyice zor bir hale geliyor.

Disney’in ne kadar gerçekçi görüntüler ürettiğini şu rakamlar daha iyi açıklayacaktır: DeepFakelab normalde videolarda 256 x 256 çözünürlüğünde hazırlanıyorken, Disney modellerini 1024 x 1024 çözünürlüğe kadar yükseltiyor ve işler karışıyor.

Hala tam anlamıyla etiklik konusu çözümlenememiş bir alan olan yüz değiştirme için tartışmalar devam edecek gibi duruyor. Aşağıda Disney’in yüksek çözünürlüklü yüz değiştirme teknolojisinin anlatıldığı videoyu ekliyoruz:
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi Note 9 Pro vs Mi Note 10 Lite Redmi Note 9 Pro vs Mi Note 10 Lite
  2. 2 Bu hafta hangi videolar geliyor? SDN ofis içi Bu hafta hangi videolar geliyor? SDN ofis içi
  3. 3 WhatsApp mesajlarını başka telefona aktarma nasıl yapılır? WhatsApp mesajlarını başka telefona aktarma nasıl yapılır?
  4. 4 SDN Ofisinden sırlar - Editörler daş mı yesin? (Video) SDN Ofisinden sırlar - Editörler daş mı yesin? (Video)
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Redmi Note 9 Pro Xiaomi Redmi Note 9 vs Xiaomi Redmi Note 9 Pro
  6. 6 MacBook'u hurdaya çeviren hatalar! MacBook'u hurdaya çeviren hatalar!
  7. 7 GeForce Now ile telefondan AC Syndicate oynadık! GeForce Now ile telefondan AC Syndicate oynadık!
  8. 8 Yurtdışı telefon fiyatları vs Türkiye fiyatları - Şaşırtıcı Yurtdışı telefon fiyatları vs Türkiye fiyatları - Şaşırtıcı
  9. 9 POCO F2 Pro ile ilk karşılaşma POCO F2 Pro ile ilk karşılaşma
  10. 10 99 TL'ye soğuk hava verdiğini iddia eden fan inceleme! 99 TL'ye soğuk hava verdiğini iddia eden fan inceleme!