Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı


01 Mart 2021 Pazartesi 12:25
ABONE OL
Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı

Bilim adamları koronavirüs enfeksiyonunu yenmek için herkesin yapabileceği basit bir şey buldular. Bilindiği üzere her tür fiziksel aktivite vücut için iyi olduğundan doktorlar her zaman düzenli egzersiz öneriyor.

Salgın sırasında spor salonuna gitmek ve belirli sporları yapabilmek zor olabilirken, erişim eksikliğini telafi etmenin birçok yolu bulunuyor. Evde koşmak, yürümek ve egzersiz yapmak, salgın sırasında herhangi birinin kendisini başkalarına maruz bırakmadan aktif kalmasına izin verecek en basit seçeneklerden bazıları.

Koronavirüs için önemli bir çalışma

Bu bağlamda bilim insanlarının yeni çalışması doğruysa, egzersiz yapmanın en iyi nedeninin COVID-19 gibi enfeksiyonların üstesinden gelmenize yardımcı olabileceği olarak görülüyor.

Texas Southwestern Tıp Merkezi‘nden araştırmacılar, egzersizin enfeksiyonlarla savaşan kemiklerdeki bağışıklık hücrelerinin üretimini artırdığını keşfettiler. Bunların patojenlerle savaşmak için çağrılan beyaz kan hücreleri olarak bilinen lenfositler olduğu ifade ediliyor.

Bilim insanlarına göre, Lenfositler ister yeni bir koronavirüs ister bir bakteri veya vücuda ait olmayan başka bir tür mikrop olsun, bir enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinde rol oynuyor. Araştırmacılar, egzersizin daha sonra bağışıklık tepkisine dahil olacak hücrelerin üretimini uyardığını kanıtladılar.

Araştırmacıların Nature dergisinde yayınlanan çalışması, kayda değer başka bir bulgu daha sunuyor. Yaşlanma, kemik iliğindeki lenfosit öncüllerinin rezervlerini tüketiyor. Nature dergisine eşlik eden bir makale sonuçları açıkladı.

Kemik iliği, nişlerde yan yana yaşayan çeşitli tiplerde kök hücreler ve progenitör hücreler içerir. Bu sebeple araştırmacılar, hareketin kemiği terk eden ve organları damarlaştıran küçük kan damarlarına giden lenfosit progenitörlerinin sayısını artırabileceğini gösterdiler.

Gösterilen araştırmada, egzersiz sırasında kemikler uyarılır ve LepR + Oln + hücrelerinde Pizeo1 adı verilen mekanik duyarlı bir iyon kanalı etkinleştirilir. Sonra ise iki şey olur ve yan yana oturan hücreler farklılaşmaya başlar bu da yeni kemik hücrelerinin oluşumuna yol açar. Ayrıca egzersiz, yakındaki ortak lenfoid progenitörleri (CLP’ler) etkileyen kök hücre faktörü (SCF) adı verilen bir sinyal molekülünün ekspresyonuna ve salgılanmasına sebep olur. Bu sayede CLP‘ler lenfositlere dönüşür.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüse karşı egzersizin etkisi kanıtlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme