Koronavirüsün bulaştığı akciğerlere neler oluyor?


30 Ocak 2021 Cumartesi 20:30
ABONE OL
Koronavirüsün bulaştığı akciğerlere neler oluyor?

Koronavirüs akciğer tahribatı için yeni bir çalışma yapıldı. Saatler içinde insan hücresini değiştiren COVID-19 gerçekten de tehlikeli sonuçlar doğuruyor. İşte uzmanların yeni çalışması:

Koronavirüsün bulaştığı kişilerde pek çok yan etki görülüyor. Kişiler her ne kadar virüsü atlatmış olsa da özellikle akciğer üzerinde bir tahribat kalıyor. Daha önce de virüsün akciğere verdiği zararı tomografi görüntüleriyle ortaya çıkartan uzmanlar şimdi de virüsün akciğerlere bulaştıktan sonra ilk saatlerde nasıl etki yaptığını gözler önüne seriyor.

Koronavirüs akciğer tahribatı oluşturuyor

MedicalXpress’te yer alan haberde koronavirüsün akciğer hücrelerine yalnızca birkaç saat içinde nasıl zarar verdiği ortaya çıkıyor. Yapay zeka ve sağlık teknolojilerinin koronavirüsün tespiti ve iyileştirilmesinde önemli bir adım olacağı belirtiliyor ve çalışmalar sürüyor.

Boston Üniversitesi ve Ulusal Yeni Bulaşıcı Hastalıklar Laboratuvarı’ndan bilim insanları COVID-19’un akciğerdeki dokulara saatler içinde zarar verdiğini kanıtladı. Buna göre yapılan deneylerde insanda bulunan akciğer hücrelerine çok benzeyen yapay hücreler kullanıldı.

Yapılan deneyde patojenin, akciğere ulaştıktan yaklaşık bir saat sonra dokulara zarar vermeye başladığı görüldü. Bu kadar kısa sürede tahribat yaratmayı başaran virüsün, tehlikeli yönü bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

koronavirüs akciğer tahribatı

Kırmızı kısımlar COVID-19, mavi kısımlar enfekte olmuş akciğer hücreleri

Araştırma ekibinden Andrew Emili konu hakkında açıklamada bulundu. Araştırmanın en çarpıcı yanının virüsün birkaç moleküler yolu birden etkilemesi olduğunu söylüyor. Koronavirüs akciğer hücrelerini tahrip ediyor.

Bu kapsamda Emili’ye göre virüs akciğer hücrelerini tamamen yeniden yapılandırıyor. Sadece yeniden yapılandırmak ile kalmayan virüsün aynı zamanda 3-6 saat içinde de hücrelerdeki metabolik süreçleri değiştirdiği ve hatta nükleer membranlara da zarar verdiği ortaya çıkıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

1950 yılında dünya nüfusu 2.5 milyar idi. 2020 yılında dünya nüfusu 7.5 milyar civarı. 2080 yılında dünya nüfusunu siz tahmin edin. Bu virüs canlı hayatı kurtarmak için bilim insanları tarafından yapılmış bir hastalık. Ama milyarlar ölmedi yani başarılı olamadılar. Belkide bu virüs demo idi. Demo çalışmasını sürdüler virüsün zayıf yönlerini tespit ediyorlar. Sonra en bulaşıcı ve en öldürücüsünü alıp biraz daha ölümcül hale getirip geri salacaklar. Unutmayın bu yazıyı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

bu yorumla birlikte shiftdelete bitmiştir. yıllardır ilk sekmem olan siteyi rafa kaldırıyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Tenk yu, conspirit

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Teoriniz soyle yanlis ;yapay virus kontrol edilebilirse kullanilir, kuresel ekonomide bir cok ulke benzer zararlar gordu , bu da ayrica yapay olmadigini gosteriyor. Gunumuzun en eglenceli hot topic’i komplo teorileri, o sebeple sizi de anlayabiliyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yani belki dedim sadece bir komplo teorisi… inşallah böyle değildir tabiki ama nüfus artışı 60 yılda 1’e 3 oranında bu da ayrı bir sorun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yav he he

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Komplo teorisine gülerken siteyi takip etmekten vazgeçene çığlık attım. Kafa herkeste var ama kullanmayı bilmek gerekir.

" Koronavirüsün bulaştığı akciğerlere neler oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüsün bulaştığı akciğerlere neler oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüsün bulaştığı akciğerlere neler oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık