Korsan Kullanım İhbarı Yüzde 50 Arttı


06 Nisan 2010 Salı 12:40
Korsan Kullanım İhbarı Yüzde 50 Arttı

Lisanslı yazılım kullanımının toplum geneline yaygınlaştırılması için yoğun hukuki çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) Türkiye Katılımcıları, 2009 yılında gerçekleştirdikleri hukuki işlemler sonucunda, yaklaşık
1 milyon dolar değerinde korsan yazılım ele geçirilmesini sağladı.

Avrupa genelinde gelen 4.000 civarında ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 2.256 adet firma aleyhine hukuki işlem süreci başlatırken, Türkiye’de bu yönde gelen ihbar sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 50 arttı. BSA Türkiye’nin 2009 yılında gerçekleştirdiği hukuki işlem sayısı da günde ortalama 1,3 işlemle %30 artış gösterdi. Korsan yazılımın 2009 yılında Avrupa iş dünyasına maliyeti ise 16 milyon dolar oldu.

Business Software Alliance EMEA Bölgesi Hukuk İlişkiler Direktörü Sarah Coombes

Söz konusu verileri değerlendiren BSA’nın EMEA Bölgesi Hukuk İlişkiler Direktörü Sarah Coombes, “Finansal açıdan dünya genelinde zor bir yıl olan 2009’da ortaya çıkan bu istatistikler, firmaların lisanslı yazılım kullanmalarının, mali zorlukları aşmada en önemli adımlardan biri olduğunun bir kez daha altını çizmiştir. Üstelik sözkonusu olan bu 16 milyon dolar, korsan yazılım kullanan firmaların sadece yasal süreçler çerçevesinde üstlenmek zorunda kaldıkları maliyetlerdir. Bunun yanısıra, yabancı yatırımcılar ile işbirliği yapmada yaşanacak zorluklar, ticari faaliyetlerinin etkilenmesi, finansman akışında ortaya çıkan ek giderler, güvenlik açıkları ve ticari itibarlarının zedelenmesi gibi hususlar dikkate alındığında, zararlarının bununla sınırlı olmadığı açıktır. dedi.

Business Software Alliance Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay ise sonuçları, “Açıklanan bu rakamlar, Türkiye’de yazılım korsanlığı oranının maalesef hâlâ epey yüksek olduğuna işaret etmekle beraber, bu konuda BSA Türkiye’nin yaptığı bilinçlendirme çalışmalarının da olumlu sonuçlar verdiğinin bir göstergesi niteliğinde. Yapılan araştırmalar, korsan yazılım kullanım oranında gerçekleşecek her 10 puanlık düşüşün, Türkiye’nin Gayrisafi Milli Hasılası’nda yıllık 624 milyon dolar, doğrudan vergi gelirlerinde de 80 milyon dolar bir artış sağlayacağını göstermektedir. Tüm bu veriler sonucu, korsan yazılım kullanımına karşı sürdürdüğümüz mücadeleyle, önümüzdeki yıllarda kayıtdışı ekonominin azaltılarak vergi gelirlerinin artırılmasını ve bunun da ülkemizin gelişimi için büyük potansiyel ifade eden teknoloji sektöründe gençlere istihdam imkanı olarak dönmesini hedeflemekteyiz.” sözleriyle değerlendirdi.

:: Korsan kullanımı azaltmak için sizce neler yapılmalıdır?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Korsan Kullanım İhbarı Yüzde 50 Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsan Kullanım İhbarı Yüzde 50 Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsan Kullanım İhbarı Yüzde 50 Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!