Okunma

Astronotlar için ilaç keşfedildi!


22 Mayıs 2018 Salı 07:49
Astronotlar için ilaç keşfedildi!

Kozmik radyasyon, astronotlarda hafıza kaybı gibi birçok bilişsel tehlikeye neden olabiliyor. Araştırmacılar, kozmik radyasyon etkilerinden kurtulabilmek için astronotlara özel bir ilaç keşfetti.

Kozmik radyasyon, hafıza kaybına neden oluyor

Kütleli ve yüksek enerjili tanecikler içeren madde demetleri olan kozmik ışınlar, derin uzay araştırmalarında astronotlar için en büyük tehlikelerden biridir. Kozmik radyasyon sonucunda astronotlar, hayati sinapslarını kaybedebilir veya hafıza kaybı yaşayabilir. UCSF araştırmacıları, bu tehlikeyi sadece bir hap ile önlemenin yolunu buldu.

Araştırmada, PLX5622 adı verilen bir ilacın, kozmik radyasyondan kaynaklanan hafıza problemlerini potansiyel olarak önlediği keşfedildi. Fareler üzerindeki testlerde ilacın, ışınlanmış bağışıklık sistemi hücrelerini (mikroglia) sağlıklı örneklerle değiştirmeye zorladığı görüldü. Bu değişim ile hafıza fonksiyonlarına zarar verebilecek inflamasyon önlenebiliyor.

İlacın bir diğer önemli avantajı ise uzun ömürlü bir etkiye sahip olması. Tedavi edilmeyen farelerde, kozmik radyasyona maruz kalmalarından yaklaşık üç ay sonra hafıza problemleri görüldü. Ancak ilacı alanlarda sağlıklı davranışlar gözlemlendi.

kozmik radyasyon

Bileşiminde kanser tedavisinde kullanılan bileşikler olan ilaç, sanıldığından daha çabuk bir şekilde insanların kullanımına sunulabilir. Kanser tedavisinden sonra bilişsel sorunların önlenmesine yardımcı olabilir veya alzheimer gibi hastalıkların etkilerini hafifletir.

Ayrıca uzay araştırmalarında astronotların kullanımına sunulmasının yanı sıra, gelecekte uzay kolonilerinde yaşayacak kişiler de bu ilacı kullanabilir.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Astronotlar için ilaç keşfedildi!”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    ne güzel hemen confickerbalonunuda uzaya yollayalım astronot olsun…

  2. Adem dedi ki:

    Gittikçe uzayda yaşamaya hazırlıyorlar bizi

  3. Kerim dedi ki:

    Ilgincmis.

" Astronotlar için ilaç keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronotlar için ilaç keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronotlar için ilaç keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "