Kripto para madenciliği çevreye zararlı mı?


10 Şubat 2018 Cumartesi 13:00
Kripto para madenciliği çevreye zararlı mı?

Kripto para madenciliği, dijital para birimlerine olan ilginin artışı ile son yılların yükselen trendlerinden biri oldu. Peki kripto para madenciliği çevre için zararlı mı?

Kripto para madenciliği ve çevreye etikleri

Kripto para madenciliği, büyük miktarda güç tüketimini de beraberinde getiriyor. Yunan çevre mühendisi Spyros Foteinis tarafından yapılan tahmine göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği yılda 47 terawatt saat tüketimine neden oluyor. 11 milyon kişinin yaşadığı Yunanistan’da ise yıllık tüketim 57 terawatt seviyesinde.

Bitcoin ve Etehereum’un dijital para birimlerindeki payının yüzde 88 olduğunu düşündüğümüzde, tüm şifreleme ekosisteminin tükettiği elektrik enerjisi bundan daha fazla. Yüksek miktardaki bu enerji tüketiminin nedeni ise bir dijital para birimi merkezi bir banka tarafından değil, “blok zincir” olarak bilinen ödeme işlemlerinin kapsamlı kayıtlarını derleyen tüm kullanıcı ağı tarafından kayıt altında tutulmasından kaynaklanıyor.

Kripto para madenciliği

Foteinis’e göre, tüm kripto madenciliğinin yüzde 58’i, kömürle çalışan santrallerin yoğun bir şekilde bulunduğu Çin’de gerçekleşiyor. Bir yaşam döngüsü değerlendirmesi kullanan Foteinis’e göre Bitcoin ve Ethereum madenciliği, ortalama 6.8 milyon Avrupa ​​nüfusu kadar ya da 43.9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri kadar sera gazı üretiyor.

Dijital para birimleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kripto para madenciliği çevreye zararlı mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kripto para madenciliği çevreye zararlı mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kripto para madenciliği çevreye zararlı mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "