Okunma

Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım


28 Nisan 2009 Salı 14:07
Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım

Windows işletim sistemi kusursuz değil. Bunu en çok yeni bir kurulum yaptığınızda anlıyorsunuz. Windows, internet tehlikelerine karşı güvenli değil, birçok dosya formatını açamıyor ve CD/DVD yazma için ekstradan bir yazılım yüklemeniz gerekiyor.

 

Bu yazılımlar Windows işletim sistemine mutlaka kurulmalı. 

Bu yazımızda Windows işletim sistemine güç katacak yazılımları sizler için seçtik. Anti virüs korumasından tutun, PDF okuyucusu, Office uygulamaları, mültimedya oynatıcıları ve sıkıştırılmış dosyaları bile açan yazılımlar sayesinde istekleriniz karşılıksız bırakılmayacak. İşin en güzel tarafı ise, sizler için seçtiğimiz yazılımlarının hepsi ücretsiz olması.


7-Zip 4.65

7-Zip, WinZip ve WinRar’a karşı geliştirilen bir alternatif. Birçok sıkıştırma dosyasını açabilen bu yazılım, ZIP, CAB, RAR ve ARJ dosyalarını da çalıştırabiliyor.

 

Sıkıştırılmış dosyalarını açmak için 7-Zip şart.

Oldukça küçük bir yazılım olan 7-Zip, sıkıştırılmış dosyaları klasörler içinde açabiliyor. Oldukça performanslı olan bu program, 64 bit işletim sistemlerinde de çalışabiliyor.

İndirmek için tıkla

 

Mozilla Firefox 3.0.10

Yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk iş Mozilla Firefox tarayıcısını yüklemek.  Güvenli ve hızlı internet’de dolaşmanızı sağlayan Firefox, sınırsız eklentileri ile birçok isteği karşılıksız bırakmıyor.

 

Mozilla Firefox, en başarılı tarayıcılardan biri. 

Firefox ile arama başlatabildiğiniz gibi, yazım denetimi yapabiliyor ve özel hayatınızın gizli kalmasını sağlıyor. Firefox istenildiğinde tema’yı da değiştirebiliyor. Bu sayede size özel ve güvenli bir tarayıcısına sahip olmuş oluyorsunuz.

İndirmek için tıkla


Open Office 3.0.1

Ücretsiz bir Office uygulamasını kim istemez ki. Hem de Microsoft Office kadar da başarılı. Open Office bu alanda çok etkili bir alternatif. Öyle ki  Writer ( Word), Calc ( Excel), Impress ( PowerPoint), Base (Veritabanı) ve Draw (Çizim Yazılımı) adlı uygulamalar ile komple bir çözüm sunuyor.

 

Office uygulamalarına para vermeyin. Open Office kullanın.

Linux işletim sistemi altında da çalışabilen bu yazılım tamamen ücretsiz. Türkçe dil desteğine sahipolan bu ürün, eklentilerle genişleyebiliyor.

İndirmek için tıkla


MediaCoder 0.6.2.4275

Audio ve Video formatlarını dönüştürmek birçok kişi için büyük bir sorun. Media Coder adlı yazılım işte bu kişilerin yardımına koşuyor. Bu yazılım birçok audio ve video formatını destekliyor. Gerekli Codec’lere sahip olan MediaCoder, dosyaları istediğiniz dönüştürme işlemini yapabiliyor.

 

Eklentilerle çok daha güçlü bir program haline geliyor.

 

Bu yazılım 64 bit Windows sürümleri ile uyumlu. MediaCoder aynı zamanda Linux ve MacOs işletim sistemlerini de destekliyor.

İndirmek için tıkla


GIMP 2.6.6

MacOs, Linux ve Windows altında çalışabilen bu resim işleme programı, Adobe Photoshop veya Corel Paintshop Pro’nun ücretsiz alternatifi. Bu program rötuş ve resim montaj işleminde başarılı bir kullanıma sahip. Otomatik resim düzeltme fonksiyonu da görülmeye değer.

 

GIMP, oldukça başarılı bir resim işleme programı.

Gelişmiş özelliklere sahip olan GIMP, paralı alternatifleri ile kıyasla, aşağı kalır yanı yok. 

İndirmek için tıkla


Foxit Reader 3.0

Adobe Reader’i unutun. Bundan sonra kullanacağınız tek program Foxit Reader. PDF’leri sorunsuzca açan bu program, baskı, büyütme ve PDF’leri döndürme işlemlerini rahatlıkla yapıyor. Dokümanlar arasında ileri ve geri gidilebiliyor. Buna ek olarak PDF’ler arasında arama yapıyor ve istenilen PDF’den kelimeleri kopyalayabiliyor.

 

PDF dokümanını Word belgesine aktarabiliyor.

 

Foxit Reader, Windows, Windows Mobile, Symbian, Linux işletim sistemleri tarafından destekleniyor.  Buna ek olarak USB bellekler için U3 sürümü de var.

İndirmek için tıkla


IrfanView 4.23

Irfanview, resimleri görüntülemek için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz programlardan biri. Bu program sayısız resim formatı desteğine sahip. Irfanview, sahip olduğu birçok özellik sayesinde başka bir resim programına ihtiyaç duymuyorsunuz.

 

En başarılı resim görüntüleme programlarından biri.

 

Resim kesme, boyutlandırma ve düzenleme seçenekleri ile en tecrübesiz kullanıcının rahatlıkla iş yapmasına olanak sağlıyor.

İndirmek için tıkla

GOM Player 2.1.17.4710

GOM oynatıcısı Asya kıtasının en popüler mültimedya oynatıcısı. Bu ürün birçok dosya formatını zahmetsizce oynatabiliyor.  Codec’i farklı olan dosya sistemlerinde, Codec’i internet üzerinden arayıp kendisine yükleyebiliyor.

 

AVI, DAT, DivX, MPEG ve XviD dosyalarını zahmetsizce oynatabiliyor.

 

Altyazı desteğine sahip olan bu yazılım, bozuk olan AVI dosyalarını da oynatabiliyor. Kullanıcı dostu bir arayüzüne sahip olan GOM gerçekten kolay bir  kullanım sunuyor.

İndirmek için tıkla


AIMP v2.6

Winamp’dan mı sıkıldınız. O zaman AIMP’i bir deneyin.  AIMP, Winamp’dan daha hızlı çalışıyor ve çok daha az kaynak tüketiyor. Esas özelliği gelişmiş bir mültimedya oynatıcısı olan bu ürün aynı zamanda çeşitli dosya uzantılarını dönüştürebiliyor.

Winamp’dan sıkılanlar için.

 

AIMP, sürekli yeni özellikler ekleniyor. Bu oynatıcı en az Winamp kadar popüler.

İndirmek için tıkla


CDBurnerXP 4.2.4.1322

CD ve DVD yazmak. Üstelik ücretsiz. Hem de Nero kadar kolay bir kullanım ile. CD BurnerXP, Audio, Video CD/DVD, CD-R, CD-RW, DVD+R/RW ve DVD-R/RW yazma standartlarını destekliyor. Bu ürün aynı zamanda CD/DVD’leri yanlış kopyalamak için geliştirilen Burn Prof özelliğini de destekliyor.

 

Bu yazılım Nero’ya çok benziyor.

 

Bu yazılım IDE, USB ve SCSI sürücülerini destekliyor. Dosyalar ISO haline gelebiliyor. Wav dosyalar Audio CD olarak dönüştürülebiliyor. Buna ek olarak aynı müzik parçaları aynı ses seviyesine göre kayıt edilebiliyor.

İndirmek için tıkla


Ad-Aware Anniversary Edition

Ad-Aware Anniversary Edition sizi trojan, bot ve rootkit’lerden koruyan bir yazılım. Anti virüs gibi çalışan bu yazılım, kullanıcıları gerçek zamanlı olarak da koruyabiliyor.

 

Ad-Aware için rakipleri yokken o vardı denilebilir.

 

%20 daha düşük işlemci kullanımı, saniyede 40 MB işlem hacmi, 2008 sürümüne göre %70 oranında düşük bellek sömürüsü gibi geliştirmeler içeren Anniversary Edition‘a rootkit ayıklama ve Windows Security Center ile daha iyi uyumluluk da eklenmiş durumda.

İndirmek için tıkla


AVG Anti-Virus Free 8.5

AVG Free ücretsiz olarak ev kullanıcıları için tasarlanmış basit ama etkili bir program. Sürekli güncellenen yapısıyla başarılı bir koruma sağlayan bu program oldukça yaygın kullanılıyor.

 

AVG Free Edition çok iyi bilinen bir antivirüs korunma aracı.

 

Yerleşik koruma kalkanı, e-posta tarayıcısı, eklentiler, ve otomatik tarama sistemin güvenliğini sağlıyor. AVG tüm bunları yaparken sistemde bir yavaşlamaya neden olmuyor. Bu yazılım polymorphic virüs yakalama ve gelişmiş yardım özellikleriyle ön plana çıkıyor.

İndirmek için tıkla


Total Commander 7.04

Total Commander ile  dosyalarınız üzerinde her türlü işlemi kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir yazılım. Kopyalama, silme, düzenleme, adını değiştirme ve arşivleme. Tüm bunları aynı arayüz üzerinden yapabiliyorsunuz.

 

Türkçe yama paketine sahip.

Total Commander, Windows ile çok uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu ürün zamanın Norton Commander’in güncel versiyonu gibi. Biraz da Windows Explorer’e benzeyen bu program, Zip dosyalarını açabiliyor, senkron özelliğini destekliyor ve FTP fonksiyonuna da sahip.

İndirmek için tıkla


uTorrent 1.8.2

uTorrent, Torrent sitelerinde paylaşılan linkleri açan ve onları indiren bir program. Oldukça küçük olan bu program, çok sayıda özelliğe sahip. uTorrent, hız limiti, çok sayıda Torrent‘i aynı anda indirme, RSS girdilerini gösterme, indirilen dosyaların hızlarını, paylaşılan dosyaların detaylarını ve bağlı olan kullanıcıları transfer oranlarını gösteriyor. 

 

uTorrent oldukça yetenekleri fakat çok basit bir Torrent indirme yazılımı.

 

Kompakt ve temiz bir arayüze sahip olan yazılım Windows Vista desteğine sahip. Bunun avantajı daha fazla bağlantı girişine olanak tanıması.

İndirmek için tıkla


MagicDisk

Magic Disk, CD/DVD imaj dosyalarını sanal bir sürücüye atayıp çalıştırabiliyor. Bu program diğer programların açamadığı MDS dosyalarını açabilmesi ile ilgi çekiyor. MagicDisc ile çok sayıda sürücü oluşturabilirsiniz. Standart ISO (.ISO), BIN (.BIN/.CUE), Nero Image File (.NRG) ve Universal Image Format (.UIF) gibi popüler dosya biçimlerini destekleyebiliyor.

 

 MagicDisc, kullanıcılarının hemen her türlü ihtiyacına cevap verebilecek yeterliliktedir.

Bu yazılım imaj dosyalarını CD/DVD ye yazabilme ve ISO dosyalarını sıkıştırma özelliğine de sahip. MagicDisc ile boot kaydı alabilir veya oluşturduğunuz dosyalara şifre ekleyebilirsiniz.

İndirmek için tıkla

 

::Hangi yazılımları kullanıyorsunuz?

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  süpersiniz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  IrfanView Kesinlikle tavsiye etmem En iyi kullanışlı görüntüleci XnView yazılımıdır özellik ve avantajları saymakla bitmez araştırıp bulabilirsiniz gösterildiğinden fazlasıla kullanışlı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gom player yerine Km player daha iyi ve performanslı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gom player yerine kmplayer iş görür

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kusursuz değil ama gerekli programlar,
  çalışmalarınız için teşekkürler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kusursuz Windows için tek çözüm, tamamen silip atmaktır bence 🙂 Yazılımlarla kurtulabileceğini sanmıyorum 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  “Gom Player”ı herkese tavsiye ederim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  süperrrrrrrr, teşekkürler,selam ve saygılar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hepsi ıyı guzelde avg ye sistemi yavaşlatmıyor dıyorsunuz ücretsiz antivirüsler içinde en yavaşı avg sistemi tamamen taratmaksa ölüm yarım günde 500 gb alan tarıyor. çoğu zaman bitirmeden ıptal edıyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Total Commander gerçekten güzel bir program.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten çok yararlı klasik her bilgisayarda olması gereken programlar teşekkürler…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  su programları verirken yazılımcı firmanın web sitesini de verseniz olmuyor dimi?

" Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kusursuz Windows İçin 15 Ücretsiz Yazılım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "