Okunma

Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı


18 Eylül 2013 Çarşamba 05:38
Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı

Bilim dünyasının kendi icadi olan Foucault sarkacı ile tanıdığı Fransız Fizikçi Léon Foucault, Google‘ın anasayfasının bugünkü konuğu oldu. Ailesinin doktor olmasını istediği Léon Foucault, kan görmeye dayanamadığı için Fizik bilimine yöneldi. Fizikçi için özel animasyonlu bir çalışma yapan Google, bilim insanının geliştirdiği sarkacı anasayfasına taşıdı. Fizikçi’nin 194. doğum günü için yapılan çalışmayı görmek için Google anasayfasını ziyaret etmek yeterli.

  

Tam adı Jean Bernard Léon Foucault olan bilim insanı 18 Eylül 1819’da Fransa‘nın Paris şehrinde dünyaya geldi. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme etkisini gösteren ve kendi adını taşıyan sarkacın mucididir. Ayrıca jiroskop adı verilen aygıtı da bulun kişidir. Bilim dünyasına yaptığı katkılardan dolayı Ay’da bulunan bir kratere Foucault ismi verilmiştir.

  

Işık hızının en hassas ölçümlerinden birini yapan ünlü Fizikçi, bu değeri saniyede 280.000 km olarak buldu. Bulduğu bu değer ışık hızının gerçek değeri olan saniyede 300.000 km’ye çok yakındır. Fransız Fizikçi 11 Şubat 1868’de aramızdan ayrıldı.

:: Yeni çalışmayı nasıl buldunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ne kadar uyuz lüzumsuz adam varsa hepsini hatırlayan ama , tarihin seyrini değiştirenleri unutan (oops) google.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google ölüm yıl dönümlerinde doodle yapmaz yine de Türk milletinin hassasiyetini göz ardı etmeyerek Atamız için bir karanfil koydu. Doğum günü kesin olsaydı emin ol onun için doodle’nin kralını yapardı. bizim milletimizin bazı mensupları kabul etmese de bütün dünya ona saygı duyuyor ve tarihin en büyük liderlerinin arasında görüyor.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    atamızı unutur sadece ufak bir karanfille geçiş***** baskısı bu olmalı

" Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Fransız Fizikçi Foucault’u Unutmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "