Okunma

Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek!


11 Mayıs 2018 Cuma 11:30
Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek!

Apple, üçüncü taraflarla konum verilerini paylaşan lokasyon bazlı uygulamalar için daha sıkı önlemler almaya başlıyor. Her zaman kullanıcı izni olmadan paylaşılan bilgilere karşı çıkan Apple, 25 Mayıs’tan sonra çok daha net bir kural uygulamaya başlayacak.

Lokasyon bazlı uygulamalar mercek altında

9To5Mac‘e göre Apple, lokasyon bazlı uygulamaları Genel Verilerin Korunması Yönetmeliği (GDPR) ile çok daha net bir şekilde denetleyecek.

GDPR sayesinde birçok teknoloji şirketi, hizmetlerini, gizlilik politikalarını veya her ikisini de değiştirdi.

Facebook daha fazla gizlilik aracı sunmaya başladı, GOG ve Twitter, kullanıcı verilerinin gizlilik politikalarında nasıl kullanıldığını açıkladı. Apple da iOS uygulamaları için daha sıkı önlemler almaya başladı.

Twitter’da paylaşılmış olan bir iletide Apple, kimliği belirsiz bir uygulamanın bu App Store kurallarını ihlal ettiğini söyledi:

Uygulama, kullanıcı konum verilerini, kullanıcıdan açıkça onay almadan ve onaylanmayan amaçlarla üçüncü taraflara iletiyor.

App Store

İzinsiz konum paylaşan uygulamalar kaldırıldı

9To5Mac, diğer bazı geliştiricilerin özel olarak benzer mesajlar aldıklarını söyledi. Bu, Apple’ın, yukarıda açıklanan kuralı ihlal edecek şekilde üçüncü taraflarla konum verilerini paylaştığı için App Store’dan en az birkaç uygulamayı kaldırdığı anlamına gelir.

Uygulamayı App Store’da yeniden yayınlamak için “yukarıda açıklanan işlevsellikle eşleşen tüm kodları, çerçeveleri veya SDK’ları kaldırmak” gibi geliştirmeler gerekiyor. Ardından uygulama, onay için yeniden Apple’a gönderilmek zorunda kalıyor.

App Store yönergelerinin ani yürürlüğe konması, geliştiricilerin işlerini zorlaştırsa da tüketiciler muhtemelen bu değişikliği memnuniyetle karşılayacak.

App Store’un cazibesinin bir kısmı, Apple’ın tüm uygulamaları incelediğinin güvencesinden kaynaklanıyor. Bazı uygulamalar, Apple’ın kurallarını ihlal edecek şekilde konum verilerini veya diğer kişisel bilgileri paylaşıyorsa, Apple da bunları kaldırarak kullanıcıların güvenini tazeliyor.
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek!”

  1. mert dedi ki:

    işte bu yüzden ios ve apple kullanıyorum

    1. jarvıs dedi ki:

      aynen koçero dogru diyorsun

" Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Lokasyon bazlı uygulamalar daha çok denetlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "