Okunma

macOS ve Linux için SteamVR müjdesi


17 Kasım 2016 Perşembe 06:30
macOS ve Linux için SteamVR müjdesi

Windows’un sanal gerçeklik (VR) pazarında gücü elinde tuttuğu açık seçik ortada. Öte yandan Valve bu durumu değiştirmek amacıyla, SteamVR platformunu önümüzdeki aylarda Linux ve macOS işletim sistemi tabanlı bilgisayarlara da getireceklerinin müjdesini verdi.

SteamVR ile sanal gerçeklik deneyimi macOS ve Linux’a geliyor

Şu an piyasada yer alan sanal gerçeklik başlıkları, sanal gerçeklik odaklı içerik ve oyunların tamamı Windows desteği sunuyor. Sanal gerçekliğin benimsenmesi için Dell, MSI ve birçok şirket çalışmalarını sürdürürken, Steam ise işletim sistemi desteğinin genişlemesini SteamVR ile sağlamak hedefinde.

16-11/16/steamvr02.jpg

Steam Dev Days’te konuşan Joe Ludwig, sanal gerçekliğin yeniliklere mümkün olduğunda açık olması gerektiğine inandıklarının altını çizerken bunun platform “eşik bekçilerinin” bertaraf edilmesi anlamına geldiğini belirtiyor. Ludwig, Windows dışındaki platformlar için de geliştiricilerin ve kullanıcıların, Valve’den Windows dışı VR desteği talebi olduğuna dikkatleri çekiyor. Hatta Ludwing, SteamVR’ın şu anda ismini vermediği bir Linux dağıtımında kullanılabildiğini de belirtiyor. Bu da çalışmaların iyi gittiğinin bir göstergesi.

Şu andaki SteamVR deneyimlerinin Microsoft DirectX API’leri kullandığı ancak SteamVR’ın Linux ve macOS’a gelmesi durumunda, Valve’nin yazılım geliştiricilerden Vulkan API kullanmalarını isteyebileceği düşünülüyor. Yani SteamVR’ın sadece port edilen yazılımlardan ibaret olması istenmiyor.

:: SteamVR deneyiminin Linux ve macOS’a gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “macOS ve Linux için SteamVR müjdesi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    vulkan dx12 kodları ile tam uyumlu yazılım geliştiriciler bir an önce android tizen xbox ps gibi cihazlarla da uyumlu olan vulkan api kullanmaya başlamalı. uzun vade de vulkanı en iyi kullanan yazılımcı firma kopar gider söylemedi demeyin.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    En doğru yolda HTC Steam ikilisi var geri kalanlar yalan…

" macOS ve Linux için SteamVR müjdesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere macOS ve Linux için SteamVR müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda macOS ve Linux için SteamVR müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "