Okunma

Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek


20 Ocak 2016 Çarşamba 17:00
Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek

Dünya Ekonomi Forumu’nun Davos Zirvesi öncesinde yayınladığı rapora göre, 2020 yılına kadarki süreçte, yapay zekaların insan hayatında etkin kılınması ile birlikte yaklaşık 5 milyon insan işsiz kalacak. ,

İnsanlara oranla, çok daha hızlı ve kusur barındırmayan çalışmalar ortaya koyabilen yapay zekaların, öne çıkması ile sonuçlanan araştırma, yüzde 65’i iş gücü olarak değerlendirilen 15 farklı ülkede gerçekleştirildi.

16-01/20/artificial-intelligence.jpg

İnşaat, sağlık, madencilik, büro işleri gibi sanayi ve hizmet dallarında yapay zekaların etkin kılınması ile 5 milyon civarında insanın işsiz kalacağı düşünülen araştırmada, kadın çalışanların erkek çalışanlara oranla, bu pastada daha büyük dilime sahip olacakları belirtildi.

16-01/20/artificial-intelligence-smart-robot.jpg

“Dördüncü Endüstriyel Devrim” adı altındaki konunun, ana gündemi oluşturacağı Davos Zirvesi’nden çıkacak sonuçlar, şimdiden insanlık adına önem kazanmış durumda. Gelecek 5 yıl içerisinde, araştırmanın hangi yönde sonuçlanacağı bilinmez; fakat, yanılma payının, diğer olasılığa göre daha düşük olduğunu söylemekte fayda var.

 :: Gelecekte, makine gücünün insan gücüne üstün geleceğine inanıyor  musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka diyoruz burada hafıza değil bir şeye bağlı değil

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Makine hiçbir zaman üstün gelmeyecek.
  Çünkü makineye var olan bilgileri yükleyen insandır.
  Yani insan her zaman 1 adı öndedir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Saten insanlar surekli yaslaniyor ve gec nesil duruyor ozellikle avrupada 2050 yillarinda avrupanin sonu hic ic acici degil nufus bakimindan

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka yasaklansin diyen var. Şu an kullandığın telefonlarda bile yapay zeka var ,bırakabilecek misin telefonu. Yapay zeka teknolojinin gelecegi ama insanlık düzgün kullanır ve geliştirirse

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iyide onları biz üretiyoruz nasıl bizden üstün olabiliyolar:D

 6. SDN Okuru dedi ki:

  asla bu 100 sene olsa bile asla.o robot zekayi yerlestiren ***** olurda adam kendi zekasindan daha üstün bir zeka üretip robota yerlestirecek ***** bizler allaha sirk ***** yaratacisi odur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ben inanmıyorum buna belki 100 sene sonra anca olacak…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ne güzel lan karılar çalışır biz yeriz 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Elindeki telefondan bile akılsız insanlar varken bunu kestirmek hiç de zor değil zaten.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zihin ***** bizi geçemez yapay zekqlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışmayan demir paslanır misali insan beyni çalışmazsa tembelleșir ve insanoğlu sonunu getirmeye bir adım daha yaklaşmış olur..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Makineler öne geçecek çünkü insanların vicdani var

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi önce büyük bir savaşla insan nüfusunun azaltılması lazım, yada robot kullanan ülkelerle kullanmayan ülkeler diye bir ucurum oluşur.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların pabucu dama atılacak 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bu yapay zeka çalışmaları devletlerce yasaklanmalı. Bu kadar teknoloji beni korkutuyor…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  asla insan gibi olamayacaklar ama çok yakın olabilirler. zeka açısından.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  makinelerin insanları geçeceği doğrudur… ama bu makinelerin çok akıllı olmalarından olmayacak… insan ırkı gittikçe aptallaşıyor ondan dolayı geçecekler….

" Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Makine, İnsanlığa Üstün Gelecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "