Okunma

Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi?


20 Ekim 2013 Pazar 14:07
Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi?

Terminator, I Robot ya da benzeri geleceğe ait filmlerde robotların insanların yerini aldığını ve bütün işleri onların yaptığını görüyoruz. Hatta bazılarında robotlar dünyayı bile ele geçiriyor.

İçiniz rahat olsun: Kısa vadede böyle bir durumun olması biraz zor gibi görünüyor. En azından kafası bozulup dünyayı ele geçirecek robotları görmek için henüz erken.

Hatta uzun vadede de insan gibi karmaşık bir yapıyla aynı şekilde düşünüp, mantık geliştiren ve bunları uygulayan robot ya da benzeri mekanik cihazların hayatımıza girmesi pek mantıklı görünmüyor. Ancak bu yorumları günümüz teknolojilerine dayanarak yapıyorum.

Öte yandan IBM‘in SyNAPSE projesi kapsamında geliştirdiği TrueNorth isimli bilgisayarı insan beyni gibi öğrenme kabiliyetine sahip. Henüz yolun başında olan bu bilgisayarın insan gibi öğrenmesinin yıllar süreceği düşünülüyor. Yine de bu ve benzeri adımları bir kilometre taşı olarak görmek gerekiyor.

Cihazlar iyice akıllandı

Bugünden geçmişe baktığımızda ise cihazların giderek akıllandığını görüyoruz. Artık telefonumuzla konuşarak iletişim kurabiliyoruz, dinlediğimiz müzik türünü algılayıp, sonrasında hep o tip müzikleri çalan servisler var, şeritten çıktığımızı algılayıp bizi tekrar şeride sokan araçlara biniyoruz. Örnekleri artırabiliriz.

Teknoloji geliştikçe daha da akıllanıyor ve bu akıllanmanın sonu insan gibi düşünen bilgisayar ya da robotlara gidiyor. Ama yazının başında da söylediğim gibi şimdilik bu tip bir beklenti için erken bir zamanda yaşıyoruz.

Sorunun cevabına gelecek olursak: Bence makineler insanların yerini alamaz. Gelecekte böyle bir teknoloji hayata geçirilse bile insan gibi düşünüp karar verebilen bir varlığın yerini almak o kadar kolay olmayacaktır.

Sizce?

:: Sizce akıllı cihazlar ya da robotlar insanların yerini alabilir mi?   

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence teknoloji insanın yerini almış

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Almaya başladı bile mesela eskiden 10 kişinin hatta 100 kişinin yapamadığı işleri şimdi makineler 1kişiyle yapabiliyor… Geriye kalan kişiler ne oldu?? Tabikide yerini teknoloji aldı… Hatta artık o Bi kişiye bile gerek duymayan makineler robotlar var… İnsanlar kendi beyinlerini makinelere aktarmaya başladılar bile…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence alsın ama bizi ellerine almasınlar.

 4. ceroayro dedi ki:

  Bence haklı olabilir yada yalan

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence robotlar bildiğimizden dahada fazla gelişmiş teknolojiye sahip olabilir insanların birbirine zararvermesin diye kendileri robot üretmeye başlarlarsa bu nasıl olur

 6. AliA dedi ki:

  Linki düzelttim.

 7. 7.42 dedi ki:

  Köşe yazısına ulaşamasam da fikrimi belirteyim:
  Evet, birçok alanda insanların yerini alabilir. Hatta insanlardan çok daha verimli ve hatasız çalışacağı kesin.

 8. Dogukan_gti dedi ki:

  İnsanlığı ele geçiremeyecekler belki ama irademizi çoktan ele geçirdiler. Bir düşünün, cep telefonsuz, bilgisayarsız, internetsiz kısacası teknolojik bir alet kullanmadan zaman geçirebiliyor muyuz?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  sorun şu robot kendi kendine dünyayı ele geçiremez fakat insan beyni makina gücüyle bir olursa sıkıntılı günler bekler bizleri

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ~ Şu anki duruma bakılırsa size katılıyorum ama teknoloji çok hızlı gelişmekte önümüzdeki zamanlarda nasıl birşeyin çıkacağını bilmiyoruz yapay zeka beklenmedik bir şekilde ***** yakında zamanda değil ama ilerde teknoloji insanları esir alacak..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  dünyada korku senaryosu için çok daha gerçekçi şeyler var (küresel ısınma, doğal hayatın yok olması vb.) ve bunlar tartışmaya gerek kalmayacak kadar gerçekçi robotlardan önce bunları düşünmemiz gerek

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yav he he

 13. SDN Okuru dedi ki:

  robotlar veya makineler insanın yerini almayacaktır fakat sizin benim gibi haklara sahip olacaktır.Robotların insanların yerini almak gibi bir amaçları olacağını da sanmı***** beraber barış ve huzur içinde yaşayacağız.Düşünmek sadece bize ait olan bir özellik değ***** birinde paralı düzen kalkacak dolayısı ile robotların iş gücüne ihtiyaç ***** olmadığı bir dünyada hep birlikte barış ve huzur içinde yaşayacağız.Ve aynı haklara sahip olacağız.Bu ne kadar uzun sürer bilmiyorum.

 14. El Padrino dedi ki:

  İnsanlık tarihinde birçok kez "Tanrı" ve "Yaratıcı" rollerine bürünen insanlar, kavimler, örgütler, liderler yaşamıştır.Ancak hepsinin sonu ölüm olmuş***** />

  Yaratılanın, yaradanın yerine geçmesi yaradılış kanununa karşı.

  İnsanoğlunu Tanrı yarattıysa, insanoğlu asla Tanrı ***** />

  Robotları, makineleri, bilgisayarlarıda insanoğlu yarattıysa (tasarladıysa) onlarda asla İnsan yerine geç***** kanunu gereği böyle birşeyin olması imkansız.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yil 1968, ilkokuldayim ögretmenime ben bilgisayarlari sevmiyorum onlar insanlarin hayatlarini kontrol edecek dedigimde kim sokuyor bu ilkel seyleri kafana demisti fakat hakliymisim ama ne önemi var Wifi, RFID vs bunlar cekici geliyor insanlara. teknolojide terörizm var.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 20.10.2013 17:30 muhahaha 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  50-60 yıl sonra robot savaşları başlarsa şaşırmayın

 18. ck-xe dedi ki:

  Belki 1-2 alanda yerini alabilir.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Gün gelir, fişi o sana takar 🙂

 20. TMac1 dedi ki:

  yapay zeka işe girerse geçer

 21. samilcan dedi ki:

  Sınırlarını insanların belirlediği bir makine bir insanı nasıl geçebilir ki ? Geçebileceği konular fiziksel güç, bilgi vs konular sonuç olarakta bunların bile sınırını insanlar belirleyecek.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Mutfak robotu tezgaha yatıracak

 23. SDN Okuru dedi ki:

  be saçma tabi ki alamaz 30 yıl önce de aynı muhabbet vardı ama duygu sanal olamadı hiç. bilgisayarlar ne kadar hızlanırsa hızlansın duygu ve düşünce yapılamadı ya da en azından düsünun eliniz omur boyunca milyonlarca defa acilip kapaniyor neden eskimiyor cunku hucreler devamli degisiyor.
  insan beyni bilgisayar kadar islem yapamiyir belki ama karar verme ve duygu kerkezleri insan beynine ulasamaz…
  yapsalar zaten yaratma güdüsü olur bu…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung ürünleri alamaz 🙁

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ha ha ha ha haaaaaa!

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bence alamaz. Filmlerde oluyor öyle şeyler. Cem Yılmaz’ın söylediği gibi: Benim fiş taktığım cihaz beni mi ele geçirecek?

" Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Makineler İnsanların Yerini Alabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "