Mars görevi için 3D kemik ve cilt üretiliyor


10 Temmuz 2019 Çarşamba 12:45
Mars görevi için 3D kemik ve cilt üretiliyor

NASA‘nın yeni Mars görevi ile henüz sayısı belli olmayan bir astronot grubu Mars’a yolculuğa çıkacak. Bu yolculuğun birkaç yıl sürecek olmasından dolayı, Dresden Teknik Üniversitesi‘ndeki bilim insanları Mars görevi için 3D kemik ve 3D cilt üretimi üzerinde çalışıyor.

Mars görevi için 3D kemik ve 3D cilt üretimi!

Mars’a yolculuk oldukça uzun sürecek ve bu süreçte bir astronot yanık veya kemik kırığı ile karşılaşırsa geri dönme şansları bulunmayacak. İşte bu yüzden Dresden Teknik Üniversitesi Üniversite Hastanesi’ndeki bilim adamları, uzayda kullanılmak üzere ilk bioprinted deri ve kemik numunelerini ürettiler.

Her ne kadar 3D baskılı cilt veya kemiklerle sıkıntılı hastaları tedavi etmek halen ilk aşamada olsa da bu yeni prototipler oldukça gelişecek gibi duruyor. Bu teknik özellikle insan vücudunun çabuk iyileşmediği mekanlarda hayati bir öneme sahip.

Bilim insanları “Yanıklar durumunda yepyeni bir cilt, astronotun vücuduna hızlı bir şekilde entegre edilemese de cildin ikincil bir hasar almasını engelleyerek Dünya’daki gibi hızlı bir şekilde yanığın düzelmesine yardımcı olacaktır.” dedi.

Bilim adamları hala sıfır yerçekimi ile çalışacak bir teknik yaratmanın zorluklarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Bu yüzden, ekip baş aşağı çalışırken işe yarayacak bir 3D baskı yöntemini de icat etmiş oldu.

Deri hücrelerinin biyolojik olarak basılmasında kullanılan insan kan plazmasını, bitki materyali ile değiştirerek yerçekimsiz ortamda da hızlı bir baskı gerçekleştirebilecekler. Ayrıca 3D baskı kemiklerine, basılmış insan kök hücrelerine kalsiyum, fosfat ve kemik çimentosu da eklediler. Kalsiyum ve fosfat yapıyı destekleyici bir materyal olarak çalışmasından dolayı kemik büyüdükçe vücut tarafından emilir.

Bu proje kapsamında hem 3D kemik üretimi hem de cilt baskısı yapılarak NASA’nın Mars görevine destek olunacak. Fakat bu gelişmeler sadece astronotları etkileyecek gibi durmuyor. Dünya üzerindeki tıbbi gelişmeler olarak da yakın zamanda kayda geçebilir.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mars görevi için 3D kemik ve cilt üretiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars görevi için 3D kemik ve cilt üretiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars görevi için 3D kemik ve cilt üretiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!