Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor


20 Mart 2021 Cumartesi 21:21
ABONE OL
Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance Rover aracını 18 Şubat 2021’de Mars’a inişini gerçekleştirdi.

Dünya’dan fırlatılışından itibaren 7 aydır Mars yolunda olan Perseverance Rover, inişini gerçekleştirdikten sonra Mars’ın Jezero kraterinden başlayarak keşif yapmaya başladı. İçinde bir de helikopter barındıran araç; bu sayede keşif alanını genişletecek.

Mars’ta ilk uçuş gerçekleşiyor

Helikopterin yer aldığı gezgin, inişini gerçekleştirdikten sonra ilk görüntüleri paylaştıktan sonra, geçtiğimiz günlerde de 16 dakikalık ilk ses kaydını gönderdi. Öncesinde de Mars‘a birçok araç gönderen NASA, bu sefer gezginin içine Ingenuity adında helikopter yerleştirdi. Bu küçük helikopter, başka bir gezegende uçan ilk araç olacak.

Gezgin ile helikopter arasındaki entegrasyon işlemleri tamamlayan; NASA‘nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) ekip, sistemin hazır olduğundan emin olmak için son kontrolleri gerçekleştiriyor. NASA, Ingenuity‘nin test uçuşlarına, araç konumlandırmasına ve diğer ayrıntılara bağlı olarak Nisan ayının ilk haftasında başlamayı planladığını duyurdu.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/mars-helikopteri-ingenuity-ilk-ucusuna-hazirlaniyor-1.jpg

Mars helikopteri Ingenuity

Ingenuity entegrasyon lideri Farah Alibay ve operasyon lideri Tim Canham’dan helikopterle ilgili yaptığı açıklamalarda; Ingenuity’yi ilk uçuşuna neredeyse hazır olduğunu doğruladı. Ayrıca Canham: “Şu anda helikopter hala gezgine bağlı. Bataryaları şarj ederek onu sıcak tutuyoruz ve doyuruyoruz. Ekip ilk test uçuşu için uygun bir yer seçmeye çalışıyor.” açıklamalarında bulundu.

Ekip yer seçimi için, tehlike oluşturabilecek çok fazla kayanın yer almadığı; ancak yüzeyin yeterli sert dokuya sahip olduğu, navigasyon kameralarının rahat bir şekilde yol bulmak için kullanabileceği düz bir alan arıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/03/mars-helikopteri-ingenuity-ilk-ucusuna-hazirlaniyor-3.png

Mars helikopteri Ingenuity

İşlemler sadece uygun yer bulmakla bitmiyor. Farah Alibay: “Uçuş görevine başladığımızda, yapmamız gereken ilk şey helikopteri saran ve hassas kısımlarını; Mars inişinin ısı ve titreşiminden koruyan kalkanı düşürmek olacak. Sonrasında helikopteri uçuş noktasına birkaç gün önce gideceğiz. Oraya vardığımızda, helikopteri konuşlandırmamız yaklaşık bir hafta sürecek.” açıklamalarında bulundu.

Helikopterin gezgin içerisindeki konumu nedeniyle konuşlandırılması biraz zaman alıyor. Şimdilik Ingenuity, gezginin altında rahat ve yatay bir şekilde paketlenmiş durumda. Helikopter göreve başladığı esnada gezginden ayrılacak ve Perseverance, Ingenuity’yi bıraktıktan sonra güvenli bir mesafeye gidecek.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor