Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru


25 Ekim 2020 Pazar 16:30
Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru

Kimyasal roket motorlarının teorik sınıra ulaşmalarından dolayı şirketler yeni nesil roket motorları üzerine çalışmalar yapıyordu. Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech), yeni geliştirmiş olduğu nükleer roket motoru konseptini NASA’ya teslim etti.

Yeni nükleer roket motoru görev sürelerini kısaltacak

Nuclear Thermal Propulsion (NTP) motoru olarak tabir edilen motor türleri hem kimyasal roket motorlarından hem de elektrikli roket motorlarından daha verimli olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak güvenilirlik konusunda sorun yaşandığı için NTP motorları ile ilgili henüz somut bir adım atılmamıştı.

Yeni nesil nükleer roket motoru geliştirildi

USNC-Tech mühendisleri tarafından geliştirilen ve diğer NTP motorlara göre daha güvenli olduğu iddia edilen ürün, kimyasal roket motorlarının yaklaşık iki katı itme kuvveti sağlayabiliyor.

Baş mühendis Dr. Michael Eades, ” Motor reaktörüne güç sağlamak için Tam Seramik Mikro-kapsüllenmiş (FCM) yakıt kullandık. Bu yakıtı elde etmek için yüzde 5 ila 20 arasında zenginleştirilmiş Yüksek Tahlilli Düşük Zenginleştirilmiş Uranyum (HALEU) kullandık. Yakıt daha sonra zirkonyum karbür (ZrC) ile kaplanmış partiküller halinde muhafaza ediliyor. ” ifadelerini kullandı.

CEO Dr. Paolo Venneri, ” USNC-Tech tarafından hazırlanan tasarım karasal ve uzay reaktörü teknolojilerinin harmanlanmasıyla oluştu. Bu sayede altyapı sistemlerini daha hızlı bir şekilde geliştirebiliyoruz.” dedi.

Yeni konseptin Mars’a mürettebatlı bir şekilde 3 ay gibi kısa bir sürede ulaşması uzay görevlerinin sürelerini büyük ölçüde azaltacak.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tür hayaller çok eski yıllardan bu tarafa varlığını sürdürüyor. Bu tasarımın oluşturulma olasılığı kesinlikle var ancak her ne olursa olsun güvenilir bir teknoloji değildir. Dış itki teknolojilerini kontrol altında tutmak için çok yönlü tedbirler gerekiyor. Tek bir hatada ciddi riskler ortaya çıkabilir. Geleceğin en güvenli ve hızlı teknolojisi, nükleer elektrik enerjisi kullanan ve iç itki sistemi olan anti yerçekimi teknolojisi olacaktır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu roketler yaşam aramak için değil koloni kurmak için dünya tehlike sinyalleri vermeye başlayalı çok oldu

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  sonra o muhafaza edilen nükleer yakıtları japonya gibi denize boşaltıyoruz dimi?. bu nükleer yakıtın dünyada kesinlikle yasaklanması lazım. özellikle atıklar ciddi sorun çünkü yokedilemiyor ve binlerce yıl aktif kalıyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkes şunu iyi bilmelidir ki. Uzayda bizden başka yaşam formu yok.. Sadece biz varız. Başka gezegenlere uzak galaxilere gitmek için okadar uğraşmaya da gerek yok çünkü zaten dünyanın okadar ömrü yok çok az zamanımız kaldı..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Foruma cahiller dolmuş, bunlar hala uzaylı yaşam formu arıyorlar sanıyor.
   Dünyaya en yakın asteroidlerden birinde 150 Trilyon dolar değerinde maden var ve bu sadece tek bir asteroid, adamlar buralara gidip gelmek için harıl harıl roket yapıyor, tekrar kullanılan roketlerle siz turist mi taşınacak sanıyorsunuz, 3-5 tanesi ile taşıyacaklar tabi onu da yapacaklar ama siz ve uzaydan haberi olmayanlar, bu adamlar uzaya gidip gelirken, maden taşırkjen aval aval havaya bakacaksınız.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  o motolar yüzünden bnce maliyet yine artacak daha az uzay aracı gönderilecek

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle yeterli değil. Araştırılsın ve başka hiçbir yerde yasam olmadığı gerçeği ortaya çıksın, çıksın ki o paraları dünyamızı daha yaşanılır bir hale getirmek için kullanalım.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala yeterli değil bence. İnsanlık güneş sistemimizde tutunamayacak bu bir gerçek. Maalesef şuan ki güneş sistemimizde herhangi bir gezegen yaşama elverişli değil. Tamam Marsın biraz çabayla yaşanabilir olabilmesi muhtemel ama en büyük sorun bir atmosfere sahip olmaması tabi. İnsanlık Plüton ötesi başka bir galakside olacak. Daha fazla uzaklara gitmemiz için daha yeni teknolojilere sahip olmalı ve kısa sürede bu yerlere gidebilmeliyiz. En çok ilgilendiğim konu olan solucan delikleri bizleri kısa sürede o yerlere götürebilir. Ama şu anlık teknolojimiz yeterli oranda gelişmedi. Komşumuz olan Mars’a şuan 6-8 Ayda gidiliyorsa bu yeterli değildir. Tabi ki 3 Aya gidilebilirse güzel bir gelişme ama hala yeterli değil. Daha çok çalışılmalı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Dostum ne acelemiz var. Zaman bizim için mesele, kozmik yaşamda sorun değil. Ayrıca sürekli gelişen teknoloji var, biz gidemezsek bile bizden sonra ki nesil gider. Mars a şu an 6-8 ayda gidiliyor ama 5-10 sene sonra, bu mesafe çok çok kısalacak. İnsanoğlu doyumsuz, sürekli bir yerleri keşfetmek ve orayı yok etmek istiyor; ilk önce olduğumuz yerde mutlu olmayı öğrenmeli ve elimizdekinin kıymetini bilmeliyiz.

" Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars yolculuğu kısalacak: Yeni nükleer roket motoru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC