Okunma

Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı!


08 Mart 2018 Perşembe 09:04
Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı!

Mars yüzeyi hakkında yeni bir fotoğraf NASA tarafından yayınladı. MRO uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafta, Mars yüzeyi üzerindeki kayalar ve kum tepeleri net bir şekilde görülüyor.

Mars yüzeyi şaşırtmaya devam ediyor

Mars Keşif Yörünge Aracı (MRO), kısa bir süre önce Mars’ın kuzey bölgesinde büyüleyici fotoğraflar çekti. Görüntüler 74.94 derece kuzey enleminde ve 279.34 derece doğu boylamında 320 km uzaklıktan elde edildi. Gümüş bir yüzeyde koyu çizgilerin ve kum tepelerinin görüldüğü fotoğraf, ‘donma kabarması’ denilen bir fenomeni işaret ediyor.

Donma kabarması ile çözünme ve tekrar tekrar donma ile kayalar yüzeye gelebiliyor. Böylelikle fotoğrafta görüldüğü gibi kayalı yapı oluşabiliyor.

Mars yüzeyi

Araştırmacılar fotoğrafların uzaktan çekilmiş olduğunu, Mars yüzeyindeki bu kısmın muhtemelen inişli çıkışlı minik tepelere neden olduğunu belirtiyor. Mars hakkında öğrenme çalışmaları gerek yörüngede gerekse yüzeyinde devam ediyor. Bu çalışmalar kolonileşme projeleri için kritik bir öneme sahip.

Mars’ta yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Evet gene bir vasayimi NASA dogru bir bilgi gibi veriyor. Gereksiz bilim insanlarini tasviye etmek gerek.

" Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "