Okunma

Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti


26 Ocak 2016 Salı 14:00
Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti

Son dönem teknolojisinde yapay zekanın uygulamaya konma düşüncesinin önemini biliyoruz. İnsan gücüne ihtiyaç duymaksızın, belirli sınırlar içerisinde insanın yapabildiği her şeyi yapabilen yapay zekalar, geleceğin teknolojisi olarak konumlanmış durumdalar.

Söz konusu teknolojiyi, yaşantımıza aktarma sürecinde büyük çalışmalarda bulunan Massachusets Instıtute Of Technology‘nin (MIT) kurucusu Marvin Mansky, 88 yaşında hayata gözlerine yumdu.

Yapay zeka alanında yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında önemli bir konumda bulunan laboratuvarın kurucusu Minsky’nin ölüm haberi meslektaşı Nicholas Negroponte tarafından verildi. Ölüm nedeninin ise, beyin kanaması olduğu belirtildi.

Minsky, 1954 yılında katıldığı MIT’te, 1959 yılında kurduğu laboratuvarda, günümüze dek çalışmalarına devam ediyordu.

16-01/26/marvin-minsky-2.jpg

:: Minsky ve laboratuvarının da öncülük yaptığı yapay zekalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bir başka önemli yahudi. Adamlar azlar ama dünyaya yön veriyorlar…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    geçmiş olsun diyelim gelecegin teknolojileri arasında….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    sevendim bunalran yapay zekası bundan 30 yıl sonra bize savaş açmış olacak.

" Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zekanın Öncüsü Hayatını Kaybetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "