MASAK’tan kripto para piyasası için rehber geldi


04 Mayıs 2021 Salı 19:38
ABONE OL
MASAK’tan kripto para piyasası için rehber geldi

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni karar ile kripto paralar resmi olarak tanındı. Kripto para borsaları ise Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) tabi oldu.

Bu gelişmelerin üzerine MASAK, kripto para piyasası için kapsamlı bir rehber yayınladı. Yayınlanan rehbere göre, kripto para platformlarına yeni yükümlülükler getirildi. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen platformlar için ise 4 milyon liraya kadar para cezası uygulanacak.

Yükümlülükleri yerine getirmeyen platformlara sert yaptırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 1 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, “kripto varlık hizmet platformları”, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirlerden yükümlü tutulmuştu.

Yayınlanan rehberde; kara para aklanması ve terörün finansmanının nasıl gerçekleştiğine dair kapsamlı bilgiler verildi. Aynı zamanda kripto para platformlarının bu suçların önlenmesi için yerine getirmesi gereken yükümlülüklerden de bahsedildi.

Bunun üzerinde kripto para platformlarının artık yeni yükümlülükleri var. Bu yükümlülükler; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme şeklinde muhafaza ve ibraz zorunluluğu olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen kripto para platformlarını ise sert yaptırımlar bekliyor.

Yayınlanan rehbere göre; kripto para hizmet sağlayıcıları, borsada şüpheli işlem gerçekleşmesi durumunda olayın gerçekleştiği andan itibaren 10 gün içerisinde MASAK‘a bildirecek.

Öte yandan şüpheli işlemlerde tutar farketmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her işlemde kimlik tespiti yapılma zorunluluğu getirildi.

Yukarıda yer alan yükümlülükleri yerine getirmeyen kripto para platformlarına, 4 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak. ”5549 sayılı Kanunun 14’üncü maddesine göre; “yükümlülerin şüpheli işlem bildiriminde bulunulduğunu, yükümlülük denetimi ile görevlendirilen denetim elemanları ve yargılama sırasında mahkemeler dışında hiç kimseye açıklayamayacakları” şeklindeki yükümlülüğün ihlali ile bilgi ve belge verme ve muhafaza ve ibraz yükümlülüklerinin ihlali halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunacak.”
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" MASAK’tan kripto para piyasası için rehber geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MASAK’tan kripto para piyasası için rehber geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MASAK’tan kripto para piyasası için rehber geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!