Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz!


19 Mart 2020 Perşembe 16:00
Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz!

Sanal gerçeklik oyunu Half-Life Alyx’i geliştiren video oyun geliştiricisi Valve‘ın CEO’su Gabe Newell insan ırkının beyin-bilgisayar arayüzleri tasarlamasına yakın olduğuna değindi. Beyin-bilgisayar arayüzleri denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri elbette Matrix. Peki bu filmi gerçeğe dönüştürmeye ne kadar yaklaşıyoruz?

Half-Life Alyx

Valve CEO’su Gabe Newell‘e göre, düşündüğümüzden daha yakınız. Bir röportajında Newell, bilgi işlemin geleceğine ve insan ırkının nihai arayüz için bilgisayarları beyinlerine nasıl bağlayabileceğine değindi.

VR bizi Matrix’e yakınlaştıracak

Gelişen sanal gerçeklik teknolojisi için gördüğü vizyonu detaylandıran CEO, bunu, simüle edilmiş bir gerçeklik içinde sıkışıp kalmış insanlar hakkında bir film olan The Matrix’e benzetiyor. VR’nin bizi bu tür dünyaya insanların düşündüğünden daha fazla yakınlaştırdığını düşünüyor. Bu tam olarak tamamen simüle edilmiş dünyalarda sıkışıp kalacağımız anlamına gelmese de Newell, VR’ı hayatında barındırmayanların kendilerini hayatta geride bırakacağını düşünüyor. Newell, Matrix’i bir film olarak ele aldığında elbette onun aynısı olmayacağını söylüyor. Ancak insanlar üzerinde yarattığı deneyim etkisinin büyük olacağını söylüyor.

Yapay zekayla birleşme olasılığı karışık bir konu

Newell gelecek hakkında konuştuğu sözlerine şöyle devam etti: “Bence bu konu uzun vadeli bir konu. Bu yüzden başka şeylerle uğraşmadığımda bu konuyla ilgileniyorum. Şu anda, insan beyni bilgisayarlarla iletişim kurabiliyor, ancak çoğunlukla sinyal gönderiyor ve alıyor. Kısacası iletişim son derece sınırlı yollarla gerçekleşiyor.”

Gabe Newell

Newell ‘AI ile birleşme’ olasılığının ele alınması karmaşık bir konu olduğunu kabul ediyor. Ve konuyla ilgili “İnterneti daha önce hiç kullanmayan birine onu tarif etmeye çalışmak gibi bir şey” diyor.

Şimdi durum böyle olabilir ancak Newell’e göre Matrix inanılması gereken bir konu. Newell ayrıca, beyin-bilgisayar arayüzü tasarlanırken devreye girecek olan beynin arayüzlerinin birkaç farklı bölümden oluştuğunu açıkladı. Newell, kişisel olarak deneyimlediği ve sezgisel olmayan bulgulara dikkat çekerek devam ediyor:

“İnsanları, motor korteksine ve görsel korteksine bağlamanın beklenenden çok daha kolay olacağını düşünüyorum. Birinin motor korteksine okuma ve yazmayı öğretmek, insanların kendilerini ‘soğuk’ hissetmelerini sağlamaktan çok daha izlenebilir bir yöntemdir. Bunu, deneyimlemeden önce asla tahmin edemezdim. Beyninizin bazı şeyler için gerçekten iyi arayüzlere, bazı şeyler içinse gerçekten kötü tasarlanmış arayüzlere sahip olduğu ortaya çıkıyor. Bağışıklık sisteminizin ısı algınıza dahil olması, beyninizin soğuk olma hissine kapılan her türlü kısmının aktif olmasına neden olur. Oysa motor korteksiniz veya görsel korteksiniz çok daha izlenebilirdir”

Valve, Half-Life Alyx yeni oyunu için sanal gerçeklik oyunlarının amiral gemisi diyor. Half-Life Alyx bilgisayar üzerinden bütün sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanabileceği daha önce ifade edilmişti. Teknolojinin bizi nereye götüreceğini kimse bilmiyor. VR henüz tam olarak patlamasa da daha geniş bir kitle için biraz daha erişilebilir bir noktaya geliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki Anime izleyenlerin aklına neden Sword Art Online ve Log Horizon vb. geliyor 😀

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hapsolmak veya birinin hapsetmesi gibi 😅

" Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Matrix’e düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?