Okunma

Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi!


20 Temmuz 2016 Çarşamba 05:30
Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi!

Daha önceki süreçte Alman menşeili otomobil şirketi Mercedes Benz, kendi sürücüsüz otobüs çözümlerini piyasaya sürmeye hazırlandığını açıklamıştı.

Mercedes’in akıllı şehir çözümleri kapsamında üretiminde bulunduğu CityPilot adındaki otobüs, test aşamalarındaki 12 millik (19 km) Hollanda ayağını tamamladı.

Hollanda’nın Başkenti Amsterdam‘daki Schiphol Havalimanı ile 19 km uzağındaki Harleem Kasabası arasında sürüşünü gerçekleştiren otobüs, testi sorunsuz bir şekilde tamamladı.

16-07/20/mercedes-benz-future-bus-with-citypilot-7.jpg

Kentsel çevre navigasyon tünellerine uygun olarak, onboard kamera, yol takibi, asfalt detayı, daha önceki sürüş deneyimleri ile karşılaştırmalı analizler vb. birçok akıllı sensörler aracın bünyesinde yer alıyor.

Mercedes Benz’in “geleceğin otobüs teknolojileri” kapsamında piyasaya sürmeye hazırlandığı sürücüsüz otobüsler 43 mph(70 km/s) sabit hızla gidebiliyor.

16-07/20/d3105181.jpg

Algoritmasına işlenen kodlar yardımıyla yolcuların işaretlerine göre, duraklarda yolcu indirme-bindirme işlemini gerçekleştiren otobüsler; güvenlikli, performansı yüksek bir otobüs deneyimi sunma hedefini taşıyor.

Ek olarak yolculara konforlu ve keyifli bir deneyim sunmak kapsamında aracın iç tasarımı özel olarak hazırlanmış durumda.

16-07/20/mercedes-benz-future-bus_self-driving-bus-5.jpg

BGR‘de yer alan habere göre Mercedes Benz’in sürücüsüz otobüsleri hangi ülkelerde ve ne zaman kullanıma sunacağı ile herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sürücüsüz otobüslerin şehirlerle bütünleşebilmesi için şehirlerin; trafik tabelaları, trafik ışıkları, asfalt yapısı gibi yol envanterlerinin akıllı şehir çözümlerine uyumlu olması gerekiyor.

:: Mercedes Benz’in akıllı otobüslerinin gelecek süreçte Türkiye’de kullanılabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede bu otobüs tutmaz kardeşim bizim millet şoför ile didişmeden yapamaz hem arkada ki boş yerlere ilerleyini kim söyleyecek 😀 boş akbil basarız bu anlamazda 😀 yada 2 akbil basar 10 kişi bineriz 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkede çalarlar lan o otobüsü

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki otobüs şoförleri ne yapacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  e biz kime sağda inecek var diyeceğiz 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sürücüsüz otobüs görselinde sürücü var 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  insanları git gide ekmek parası için köle yapcaklar bi 10 yıla herşey insansız olur zaten

" Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mercedes’ten Sürücüsüz Otobüs Testi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "