Microsoft ABD ordusu ile anlaştı: AR gözlük satacak


01 Nisan 2021 Perşembe 12:45
ABONE OL
Microsoft ABD ordusu ile anlaştı: AR gözlük satacak

Microsoft, 10 yılda 21.9 milyar dolar (15.9 milyar euro) değerinde bir anlaşmayla ABD ordusuna artırılmış gerçeklik kulaklıkları satacak. Kulaklıklar, kullanıcıların gerçek ortamların üzerine yerleştirilmiş hologramları görmelerine olanak tanıyan HoloLens ürününü temel alacak.

Sözleşme, ABD’de üretilecek 120.000‘den fazla kulaklık için yapıldı. Çarşamba günü anlaşmaya dair yapılan açıklamanın ardından Microsoft’un hisseleri yüzde 3 arttı.

Ordu projenin üretim aşamasına geçti

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten farklıdır. Çünkü tamamen yeni bir ortamla değiştirmek yerine kullanıcının mevcut görüş alanına grafikler ekler. Sonuç olarak kullanıcılar, halihazırda gördüklerine daha fazla bilgi ekleyebilen “uyarı ekranlarını” veya holografları görür.

HoloLens, ticari olarak kulaklık başına 3.500 dolar fiyatla satılıyor. Microsoft bu lensi genellikle özelleştirilmiş yazılımları uygulamalarıyla eşleştiren işletmelere satıyor. Mimarlık firmaları, hastaneler, üniversiteler, otomobil üreticileri ve NASA teknolojinin kullanıcıları arasında yer alıyor.

Microsoft, Hololens’in askeri düzeyde bir versiyonu olan Integrated Visual Augmentation System (IVAS) adı verilen prototipin oluşturma aşamasında geçtiğimiz iki yıl boyunca ABD Ordusu ile birlikte çalıştı. Ayrıca şirket artık ordunun projenin üretim aşamasına geçtiğini belirtiyor.

Bir blog gönderisinde Microsoft, kulaklıkların “askerleri daha güvenli tutacağını ve daha etkili hale getireceğini” ifade etti. Gönderide ayrıca “Program, çeşitli senaryolarda bilgi paylaşımına ve karar almaya olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Microsoft’un 2018‘de 480 milyon dolarlık IVAS sözleşmesini duyurmasının ardından, en az 94 işçinin, anlaşmayı iptal etmesi ve “her türlü silah teknolojisini” geliştirmeyi durdurması için şirkete dilekçe verdiğini hatırlatalım.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

1black mirror alametleri

" Microsoft ABD ordusu ile anlaştı: AR gözlük satacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft ABD ordusu ile anlaştı: AR gözlük satacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft ABD ordusu ile anlaştı: AR gözlük satacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!