Microsoft’un oyun gelirleri yarı yarıya arttı


28 Nisan 2021 Çarşamba 15:12
ABONE OL
Microsoft’un oyun gelirleri yarı yarıya arttı

Microsoft, 2021 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçları açıkladı ve oyun satışları hızla büyüyor. 31 mart 2021‘de sona eren çeyrekte Microsoft’un oyun gelirleri yüzde 50 arttı. Ayrıca Microsoft, “Platformumuzda rekor katılım ve para elde ettik. Kasım ayında piyasaya sürülen Xbox Series X ve Xbox Series S‘te belirlenen sayının üzerinde bir talep oldu” açıklamasını yaptı. Microsoft her iki konsolun satış rakamlarının ne kadar olduğunu belirtmedi.

Microsoft, her yıl Minecraft’tan büyük bir gelir elde ediyor

Xbox donanım geliri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 232 arttı. Ayrıca Microsoft, yüzde 34 artan Xbox içeriği ve hizmet gelirine Bethesda’nın üst şirketi olan ZeniMax‘ı dahil ediyor. Artan bu yüzde 34’lük gelirin tamamında, üçüncü taraf oyunlar, birinci taraf oyunlar ve Xbox Game Pass abonelikleri yer alıyor. Özellikle Minecraft’tan büyük bir gelir sağlanıyor.

Minecraft, Microsoft için para kazandırmaya devam ediyor. Minecraft her yıl yüzde 30 artışla yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Microsoft, Minecraft’taki 1 milyardan fazla mod, eklenti ve diğer içeriklerden 350 milyon doların üzerinde para kazandığını açıkladı. Microsoft CEO‘su Satya Nadella bir yatırımcı toplantısında, “Oyunlar metaverse (soyut evren) ekonomilere dönüşürken, herkesin platformlarımızda oluşturdukları içerikleri satmasına yardımcı olacak yeni araçlar geliştiriyoruz” dedi.

Microsoft bir sonraki mali çeyrekte gelir artışı elde edeceğini belirtiyor. Ayrıca şirket, “Piyasada Xbox Series X ve Xbox Series S için oluşan önemli talebin arz nedeniyle kısıtlanmaya devam edeceği” konusunda uyarıyor. Video oyunu analisti Daniel Ahmad, Microsoft’un çeyrek dönemdeki oyun gelirinin 3.53 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu sayı, Microsoft’un  oyunlardan elde ettiği en iyi gelirin üçüncü çeyrekte olduğunu ortaya çıkardı.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

şu oyun neden oynanıyor bir türlü anlamadım gitti

" Microsoft’un oyun gelirleri yarı yarıya arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un oyun gelirleri yarı yarıya arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un oyun gelirleri yarı yarıya arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?