Okunma

Microsoft’tan Özgür Belgeler


21 Nisan 2008 Çarşamba 21:00
Microsoft’tan Özgür Belgeler
Microsoft‘un benimse ve geliştir (embrace&extend) felsefesinin yeni kurbanı, ISO tarafından açık belge standardı olarak kabul edilmiş ODF (Open Document Format, Açık Belge Biçimi) olabilir. Aslında her şey, Office 2007‘nin ikinci hizmet paketinde (Service Pack 2) ODF dosya biçimlerine destek vereceğini açıklamasıyla başladı. 2009’un ilk yarısında gelmesi planlanan Office 2007 Service Pack 2 ile birlikte, Microsoft Office‘le OpenOffice gibi açık kaynak kodlu ve özgür dosya biçimlerini destekleyen yazılımlar arasında sağlam bir köprü oluşacak.

Sorun Nerede?

Buraya kadar anlattıklarımızda elbette bir sorun yok. Diğer taraftan yapılan açıklamalarda Microsoft’un bir sözü gayet dikkat çekiciydi. Microsoft’un birlikte çalıştırılabilme ve standartlardan sorumlu yöneticisi Tom Robertson’un şu cümlesi korkularımızı tetikliyor: "Bu destekleri şimdiden açıklamaktaki gayemiz, ODF biçimlerindeki gelişimde emeğimizin geçmesini istememizdir" şeklinde konuşan Robertson, Microsoft’un benimse ve geliştir felsefesiyle ODF’e de el atacağını gösteriyor.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim