Microsoft Türkiye’de Korsanı Değerlendirdi


21 Haziran 2010 Pazartesi 12:30
Microsoft Türkiye’de Korsanı Değerlendirdi

Fikri Mülkiyet Hakları alanındaki gelişmeleri paylaşmak ve kamuoyunda bu konuda belli bir duyarlılık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyen Microsoft Türkiye, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili önemli bir ismi ağırladı. Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu‘nun (WIPO), Global Fikri Mülkiyet Sorunları Bölümü Başkanlığı da yapmış olan Microsoft Fikri Mülkiyet Hakları Genel Hukuk Danışmanı Richard Wilder, firmanın Ankara ofisinde konuk oldu.

Wilder, Fikri Mülkiyet Hakları‘nın Önemi konulu bir konuşma yaparken ülkemizdeki lisansız yazılım kullanımın getirdiği  ekonomik etkileri de değerlendirdi. Uzman dünyaya bakıldığı zaman korsan yazılıma karşı açılan savaşta belirli bir stratejiye sahip olan ülkelerin son dönemlerde büyük başarılar elde ettiğini belirtti.

Fikri mülkiyet hakları ve korsan yazılıma karşı kararlı çalışmalarını sürdüren Microsoft Türkiye, sahte yazılım kullanımı ile bireysel, kurumsal ve kamu düzeyinde ortaya çıkması olası hasarlar konusunda ilgilileri ve yetkilileri uyarıyor. Sahte yazılım dağıtanlar ile verilen mücadelenin büyüklüğüne rağmen, Türkiye‘de yazılımların yasadışı kullanım oranı dünya ortalamasının iki katında olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye emeğini boşuna harcıyor

IDC’nin bu konuda hazırlamış olduğu rapora göre dünyada korsan yazılım kullanımı yüzde 35′ler seviyesindeyken, Türkiye’de yasadışı kullanım oranı yüzde 65‘leri buluyor. IDC‘nin 2008 yılı raporuna göre Türkiye’deki mevcut korsan yazılım kullanım oranını sadece yüzde 10 düşürmekle ekonomiye önemli katma değerler sağlamak mümkün görünüyor. IDC raporuna göre korsan yazılım oranının yüzde 10 azaltılmasıyla 36.000 kişiye istihdam yaratılabiliyor ve toplam vergi gelirlerinde 80 milyon ABD Doları artış elde edilebiliyor.

Lisanssız yazılım satın almak, kayıt dışı ekonomiyi desteklemek anlamına geliyor. Vergi kayıplarının dışında böyle bir finansman desteği ekonomiye ve dolayısıyla topluma değil organize suç örgütlerine kazandırıyor.

:: Türkiye’nin korsan politikalarını destekliyor musunuz? Sizce lisanslı yazılımı cazip kılmak için neler yapılmalı?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft Türkiye’de Korsanı Değerlendirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Türkiye’de Korsanı Değerlendirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Türkiye’de Korsanı Değerlendirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!