HOPİ mikro lokasyon verilerini bulut üzerinden yönetiyor


13 Temmuz 2018 Cuma 09:00
HOPİ mikro lokasyon verilerini bulut üzerinden yönetiyor

2015 yılında “Alışverişin yeni icadı” mottosuyla faaliyete geçen bir alışveriş uygulaması. Mayıs 2018  itibariyle 6 milyon kullanıcıya ulaşan Hopi, Boyner Grubu’nun yıllardır biriktirdiği müşteri deneyimini mobil teknolojiyle birleştirdi ve ortaya bu sadakat platformu çıktı. Kullanıcılar bir alışveriş merkezine girdiğinde, Hopi’nin bundan haberi oluyor. Beacon teknolojisi üzerinden, kullanıcıların hangi reyonda ne kadar vakit geçirdiği ve alışverişle ilgili tüm işlemleri Hopi’ye bildiriliyor. Boyner Grup’a bağlı olan Hopi, bilgi işlem operasyonlarını PoiLabs ile yönetiyor. Poilabs de tüm Beacon teknoloji altyapısını Microsoft Azure’da barındırıyor.

Hopi’nin en büyük ihtiyacının müşterilerini daha iyi tanımak ve onlara doğru konumlarda doğru kampanyaları iletmek.“Bir kullanıcı Boyner mağazasına ya da bir Hopi iş yerine girdiği anda ‘hangi reyonda ne kadar süre geçirdi, ne yaptı’ gibi tüm bilgileri anlık olarak ve gün sonundaki raporlarla Hopi’ye sağlamak oğru sinyalin doğru konumdan ve doğru beacon’dan gelmesi Hopi’nin etkili işleyişi için büyük önem taşıyor.”

Bir anda artan veriyi işlemek ölçeklelenebilir bir sistem gerektiriyor

Kullanıcı sayısının ilk zamanlarda daha az olması nedeniyle dedike bir server’la işe başladıklarını belirten PoiLabs İş Geliştirme Müdürü Ersin Güray, kullanıcı sayısının artmasıyla beraber sahip oldukları sistemin ihtiyaçlara yanıt veremediği belirtiyor. Güray, Microsoft Azure’u seçme nedenlerini şöyle açıklıyor: “Gün içindeki veri dağılımı çok farkı seyredebiliyor. Örneğin, hafta sonlarında öğle saatlerinde bir peak oluşabilirken, hafta içleri daha çok 5-6 saatlerinde bu peak oluşuyor.”

“Bunu yönetebilmemiz için bizim her zaman peak’e göre sistemimizi tasarlamamız gerekiyordu. Bu da bizim için maliyet anlamına gelmeye başladı. Aslında Azure’la tanışmamızın en büyük nedeni buydu. Bunların yanında bu değişen ihtiyaçlara anlık tepki verebilmemiz, güçlü olması ve bu farklı server’ları beraber yönetebilmemiz için bütün ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi, çok önemli ektenler oldu.”

Veri miktarı, aynı gün ya da aynı saat içinde, 2 kat, 3 kat, hatta 10 kat artsa bile bir hiçbir endişe yaşamadıklarını belirten Hopi Bilgi Teknolojileri Direktörü Murat Taşbaş “Bir BT yöneticisi olarak, tabii ki gülümsüyorsunuz. İçimiz rahat çünkü arka tarafta bu veriyi yönetebilecek bir platform var” diyor. Microsoft Azure’un performansı sayesinde Hopi, müşterilerine verdiği servisi her geçen gün daha hızlı ve iyi hale getirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Veri artsa da Azure ile tüm talepler karşılanıyor

PioLabs Kıdemli Yazılım Geliştime Uzmanı Ergin Aktaş ise yapı itibarıyla sürekli atan bir data hacmi olduğunu fakat bu konuda Azure’un güvenini yaşadıklarını söylüyor ve ekliyor “Data hacmimiz ne kadar artarsa artsın Azure’un ölçeklenebilir yapısı sayesinde hem yatayda hem dikeyde bu sistemi rahatlıkla ölçekleyip talebi karşılayabiliyoruz”.

Azure ücretsiz deneme hesabınızı hemen oluşturmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ncash ike entegre olurlarda daha güzel okur diye düşünüyorum

tolga
2 yıl önce

Azure veri merkezleri en yakın İrlanda’da, sizin Türk insanına ait datayı Türkiye içinde saklamanız gerekmiyor mu?

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce

Helal olsun hocam böyle titiz düşünen insanları seviyorum.

esgok
2 yıl önce

Azure kullanmış birisi olarak şunu söyleyebilirim. En yakın server North Europe ve ping süreleri 150 ms in üzerinde. Fiyat politikaları emsallerine göre oldukça yüksek. Hatta birkaç gün önce de TL fiyatlandırmaya zam yapacağını açıkladılar. Bende serverlarımı aldım ve çıktım.

" HOPİ mikro lokasyon verilerini bulut üzerinden yönetiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HOPİ mikro lokasyon verilerini bulut üzerinden yönetiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HOPİ mikro lokasyon verilerini bulut üzerinden yönetiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!