Okunma

Microsoft’un Word Satması Yasaklandı


12 Ağustos 2009 Çarşamba 09:00
Microsoft’un Word Satması Yasaklandı

ABD Teksas Bölgesi Mahkemesinin aldığı karar doğrultusunda, Microsoft’un ülkede Word uygulamasını satması yasaklandı. Bölge yargıcı Leonard Davis’in verdiği kararda XML, DOCX ve özel XML içeren DOCM uzantılı dosyaları açabilen Word ürünlerinin satışının durdurulacağı belitiliyor.

Microsoft’a getirilen bu yasağın sebebi patent ihlali. Kanada merkezli i4i adlı bir yazılım şirketinin Mart 2007′de açtığı davada Microsoft’un şirketin 1998 yılında tescil ettirdiği bir patenti ihlal ettiği iddia edilmişti. Söz konusu patent, özel XML dosyalarında kullanılana benzeyen ve ayrı ayrı eklenmesi gereken biçimlendirme kodlarına olan gereksinimi ortadan kaldıran bir döküman sistemini içeriyor.

Hem yasak, hem para cezası

Mayıs ayında, Word 2003 ve Word 2007′de bulunan bu özellik yüzünden Microsoft, i4i’ye 200 milyon $ ödemeye mahkum edilmişti. Dün alınan yeni kararda, Microsoft buna ek olarak bilerek patenet ihlali yapmaktan 37 milyon $ daha ceza ödemek zorunda kalacak.

Mahkeme Microsoft’a karara uyması için 60 gün süre verdi. Microsoft konu hakkında henüz bir resmi açıklama yapmazken, karara itiraz etmesi kesin gözüyle bakılıyor. Eğer itiraz kabul edilmezse Microsoft, patente konu olan XML özelliğini kullanan Word uygulamalarının tanıtımını, pazarlamasını ve satışını ABD sınırları içinde yapamayacak.

:: Word’un satışı sizce durdurulacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft’un Word Satması Yasaklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  microsofta dava açmayan bir ben kaldım herhalde

 2. SDN Okuru dedi ki:

  gtti micrisoftn milyaar dolarlrı =))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yandı microsoft çok para ya bu cezalarda :

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne ie yasak office yasak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi ülkesinde satamayacak,çok kötü olmuş.

" Microsoft’un Word Satması Yasaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un Word Satması Yasaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un Word Satması Yasaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "