Okunma

Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı


18 Mart 2014 Salı 14:40
Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı

Birçok TV kanalının ve stüdyonun sahibi olan ABD’li yayın devi Viacom‘un Google’a açtığı 1 milyar dolarlık dava geri çekildi. YouTube‘a izinsiz olarak yüklenen dizi kipleri ve sinema kesitleri nedeniyle açılan dava sonucunda Viacom ve Google, birlikte çalışma kararı aldı.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler üzerinde web sitesi sahibinin sorumluluğunu göstermesi açısından da bir kilometre taşı olarak kabul edilen davada Google, davanın açıldığı 2007 yılından bu yana avantajlı taraf oldu. Son olarak geçtiğimiz Nisan ayında askıya alınan davada, mahkeme Google’ın ihlallere dair bir bilgisi olmadığı sonucuna varmıştı.


Shrek’in yapımcısı Dreamworks de yakın zamanda Viacom tarafından satın alınmıştı.

Benzer şekilde 2010 yılında da askıya alınmış olan davanın nihai sonucunda ise Google ve Viacom, karşılıklı olarak pazar fırsatlarını değerlendirme ve iş birliği içerisinde bulunma kararı aldı. Google’ın uzlaşma için Viacom’a herhangi bir ödeme yapıp yapmadığı açıklanmazken, davanın bu şekilde sonuçlanması Google’ın fikri mülkiyet sahipleri ile ilişkilerinin seyri açısından da önem taşıyor.

Viacom bu davayı ilk açtığında, 2007 yılında, birçok yayıncı Google’ın yasadışı videolar ile gelir elde edeceğinden çekinmişti. Oysa günümüzde Google birçok yayıncıya kendi videolarını kendi kanallarından yayınlama ve kayda değer gelirler etme fırsatı sunuyor.

:: Davanın bu şekilde sonuçlanması sizce kullanıcılara nasıl yansıyacak?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Davanın sebebini anlamadım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu komplo teorilerinden ne zaman vazgececeksiniz

 3. MonsterMMORPG dedi ki:

  nasıl yansıyacak cia google ve youtube ile olan gücünü arttırdı

  youtube, google, facebook, twitter hepsi devlet projesi

" Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milyarlık Dava Tatlıya Bağlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "