MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek


09 Şubat 2021 Salı 23:30
ABONE OL
MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek

MIT’in Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) araştırmacılar, kendi başına tamamen işlevsel dronelar, robotlar ve diğer elektronik cihazlar üretebilen bir sistemi tanıttı.

LaserFactory, adından da anlaşılacağı gibi, cihazları tasarlamak için yazılım paketi ve bunları hayata geçiren bir makine içeren iki bölümlü bir lazer kesiciyle karşımıza çıkıyor.

MIT tüm sistemiyle robotları ve droneları  3 boyutlu yazıcıdan hazır şekilde üretebilecek

Kullanıcılar, önceden yüklü gelen kütüphane içerisinden bir cihaz tasarlayabilir; devre ve elektrik hatlarını ekleyebilir ve bir 2D editör ile bazı ince ayarlar yapabilir. Projeniz hazır olduğu zaman, gerekli dosyayı LaserFactory cihazına gönderebilirsiniz. Lazer kesicinin yanı sıra sistem; devreyi yazdıran ve bileşenleri bir araya getiren bir cihaz da içeriyor.

LaserFactory nasıl çalışıyor? Gerekli şekli keser, devre izleri için gümüş çizgiler ekler, bileşenleri yerleştirir ve gümüşü sertleştirerek cihazı tamamlamak için kullanıma hazır hale getirir. Sistemi gösteren Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) videosunda görüldüğü gibi, bu sistem droneu inşa eder etmez bir drone havalanabilir.

 

MIT, arama ve kurtarma operasyonları, hızlı bir şekilde teslimatlar için ve daha fazla insansız hava aracı inşa etme yeteneği gibi çeşitli kullanım alanlarına işaret ediyor. Tasarımcılar ve yapımcılar, artık katlanabilir yapıların oluşturabildiğinden daha hızlı üretim yapılabileceğini; giyilebilir cihazlar gibi elektronik ürünleri hızlı bir şekilde üretip prototiplerini kısa sürede elde edilebilir olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, sistemin daha karmaşık, daha yoğun cihazlar üretebilmesi için devre izlerinin kalitesini ve doğruluğunu iyileştirerek LaserFactory‘yi daha da kullanışlı hale getirmeyi planlıyor.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT artık robotları ve droneları 3D yazıcıdan üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği