Okunma

MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti!


16 Aralık 2017 Cumartesi 23:59
MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti!

Bugün belki de geleceğimizi kökten değiştirecek bir bilimsel gelişme yaşandı, MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirdiklerini açıkladılar!

Lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirildi!

Evet, inanması biraz güç ama MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirmeyi başardı. Geliştirilen bu bitkiler ile gelecekte sokak lambalarına ihtiyaç kalmadan ağaçlar ile aydınlatmanın sağlanabileceği söyleniyor.

parlayan canlı bitkiler

Bilim adamları Işıltılı bitki prototiplerini yaratmak için, çoğumuza tanıdık gelecek olan “lusiferaz” enziminden yararlanmış. Lusiferaz, ateş böceklerinin gece saatlerinde parlak ışık dalgaları yaymasına sağlayan enzimdir.

Başlangıçta üzerinde enzim bulunan lusiferin molekülü ile birlikte nanoparçacık paketleri ve işlemi teşvik eden yardımcı A enzimi, bitkilere uygulanmış. Partiküller zamanla luciferase‘yi yavaşça serbest bırakarak, bitkinin ışıldaması sağlanmış.

parlayan canlı bitkiler

İlk başta yapılan testlerde parlama süresi bir saatten az sürmüş, ancak işlemler sıklaştıkça bu rakam yaklaşık dört saate kadar yükselmiş. Bilim adamları, yöntem geliştikçe bitkilere sadece bir kez uygulanarak faydalı bir aydınlatma ömrü sağlanabileceğine inandıklarını belirtiyorlar.

:: Siz bu gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

2 yorum - “MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti!”

  1. A dedi ki:

    İyi de MIT ne???

  2. Esra dedi ki:

    Tek kelimeyle harika.

Yorumlar kapalı.

" MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "