MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji!


03 Şubat 2020 Pazartesi 22:15
MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji!

Teknoloji gelişiyor ancak internet hızları aynı düzeyde gelişemiyor. Bu noktada yapılan 5G altyapısı çalışmaları ya da internet hızlarının yüksek Mbps’lere çıkartma çabaları yetersiz gibi görünüyor. Zira hala bir ”duvar” internete bağlanmayı zor hale getirebiliyor.

Ancak bu kapsamda MIT yeni bir çözüm geliştiriyorWi-Fi hızını ona katlayan teknoloji olarak da tanımlanabilen Rfocus isimli bu teknoloji ilerleyen yıllarda internet bağlantısına, kolayca duvara yapıştırdığımız bu paneller sayesinde ulaşabileceğimizi düşündürüyor.

Wi-Fi hızını ona katlayan teknoloji ile duvar kağıdı dönemi

Kablosuz sinyalleri on kata kadar artırabilen antenlerle düz bir yüzey prototipi geliştiren ekip, aynı zamanda bu yöntemin çok daha az enerji harcadığının altını çiziyor. MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, kısaca CSAIL, günümüzde birçok cihazın sunabileceğinden daha iyi bağlantıları araştırırken RFocus olarak adlandırılan yüzeyi geliştirdi.

RFocus, kanal kapasitesini iki kat, sinyal gücünü ise on kat artırabiliyor. Bu ise bir Wi-Fi’nin on kat hızlanabileceğini düşündürüyor. Wi-Fi hızını ona katlayan teknoloji olarak da bahsedilebilen söz konusu akıllı yüzey, bir yandan lens gibi çalışabiliyorken, diğer yandan ayna görevini de görüyor. İşte bu sayede de Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyan en küçük cihazlarda bile internet erişimini hem stabil düzeyde kalmasını sağlıyor hem de kaliteli bir internet erişimi sağlıyor.

Wi-Fi hızını ona katlayan teknoloji

Geliştirilen akıllı yüzey, bahsedilen işlemleri bünyesinde barındırdığı 3 binden fazla minik anten ile yapıyor. Geliştirici ekipteki uzmanlar, RFocus’un tek avantajının daha geniş bir Wi-Fi alanı olmadığının altını çizerken, sistemin Wi-Fi güçlendirme sistemlerine göre hem daha ucuz, hem de daha az enerji tüketmesinden dolayı avantajlı olacağını söylüyor.

Araştırmacılardan Venkat Arun, söz konusu akıllı yüzeyi ucuz bir duvar kağıdı haline getirmeyi hedeflediklerini söylerken, ilerleyen yıllarda bu prototipin kullanıma sunulacak hale geleceğini söylüyor.

RFocus’un ne kadar süre içinde kullanılmasını bekleyebileceğinizden bahsedilmiyor. İlerleyen yıllarda ekip sadece tasarımı iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda yüzeyi duvar kağıdı olarak üretmenin bir yolunu bulacak. Çünkü kablo gerektirmeden “ucuz ve ince bir ‘duvar kağıdı” şeklinde kullanıcıya sunulması planlanıyor.

Peki sizce RFocus ile internet hızlarında 10 kata kadar bir atış yaşanabilir mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  8 mbit adsl var, O da çoğu zaman 4-5mbit. İşe yararsa hemen alacağım 😂😂😂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye hala adsl altyapısı üzerine kurulu olduğunu ve insanların 24mbps üzerine çıkamadığı bir altyapı varken neyi 10 kata kadar hızlandırabileceğimiz tartışılır. Ayrıca ben bir kullanıcı olarak evimin duvarını bunlarla kaplamam. sanayi yada başka bir alanda kullanılma olasılığı olabilir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık 10 kat kanser olma ihtimali artar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’de en iyi çalışan kurum mit her gün yeni bir şey icat ediyor takip etmekte zorlanıyorum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   MIT (Massachusetts Institute of Technology)

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) ile MIT (Massachusetts Institute of Technology)’yi karıştırman da ayrı bir ironi…

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   🤣🤣🤣🤣

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   HAHAHAHAHAHHAHA

" MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIT’den Wi-Fi hızını 10’a katlayan teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)