MIUI 12’de az bilinen 10 gizli özellik


29 Nisan 2021 Perşembe 00:49
ABONE OL
MIUI 12’de az bilinen 10 gizli özellik

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, kullanıcılarına sunduğu arayüzlerde onlarca yeniliğe yer veriyor. Şirketin şu anda güncel olarak kullanılan MIUI 12 arayüzü de pek çok gizli özelliğe sahip. İşte az bilinen 10 gizli MIUI 12 özelliği.

MIUI 12’de fark edilmeyen 10 gizli özellik

1- Yüzen Pencereler

Pek çok Android telefonda ekranı ikiye bölmek mümkün. Ancak MIUI 12 arayüzüyle bu özellikten daha iyi yararlanabilirsiniz. Zira Xiaomi’nin en son eklediği ”Yüzen Pencereler” özelliği, kullanıcıların uygulamaları yüzer pencerede çalıştırmasına izin veriyor. Çoklu görevler için oldukça yararlı olan bu özelliği hızlı pencere modu ya da son uygulamalar kısmından etkileştirebilirsiniz.

MIUI 12

Yüzer pencere modu…

2- Ultra pil tasarruf modu

Bir akıllı telefonda güç tasarruf modunun önemi büyüktür. İşte Xiaomi, MIUI 12 arayüzüyle çok daha ileri seviyeye gidiyor. Kullanıcılar için sunulan ”ultra pil tasarruf modu”, cihazların düşük pilde bile uzun süreli çalışmasına olanak tanıyor. MIUI 12 yüklü telefonunuzda ultra güç tasarruf modunu kullanmak için; Ayarlar-Pil-Ultra Pil Tasarruf ayarını etkinleştirin.

3- Yeni saat stili

MIUI 12 arayüzünün az bilinen özelliklerinden biri de yeni saat stilleridir. Ayarlar-Kilit Ekranı-Kilit Ekranı Saat Biçimine giderek dilediğiniz saat stilini cihazlarınıza uygulayın.

4- Gizlilik

Son yıllarda Google’ın ve diğer Android üreticilerinin gizliliğe odaklandığı görülüyor. Xiaomi de MIUI 12 arayüzüne yeni bir ”Gizlilik” ayarı ekledi. Bu ayar sayesinde kullanıcılar; tıpkı iOS 14‘teki gibi izin verilen uygulamanın tüm hareketlerini takip edebilecek. Aşağıdaki görsel özelliğin nasıl aktif edileceğini gösteriyor:

Ayarlar-Gizlilik kısmına gelerek bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda detaylı görünüm içinde dilediğiniz uygulamayı tek tek seçebilirsiniz.

Uygulama davranışlarını takip etme

5- Ekran kayıt ayarları

Çoğu kişi Xiaomi’deki ekran kaydedici özelliğini bilir. Fakat bu aracın arka planda pek çok gizli özelliği vardır. Örneğin videoların bit hızlarını ya da fps hızlarını dilediğiniz gibi ayarlamak mümkün. Ek olarak videolarda sadece sistem sesini de kullanabilirsiniz. Uygulama içerisinden diğer tüm ayarlara da erişebilirsiniz.

MIUI 12

Ekran kaydedici ayarları…

6- YouTube arka planda çalıştırma

MIUI 12 arayüzüyle gelen en iyi özelliklerden biri hiç şüphesiz video araç kutusudur. Bu özellik ile dilediğiniz uygulamalara özel ayarlar yapabilmek mümkün. Örneğin YouTube’u video araç kutusu sayesinde arka planda dinleyebilirsiniz. Normal şartlarda bu özelliği YouTube’da kullanmak istediğinizde abonelik gerektirir. Ancak Xiaomi’nin video araç kutusuyla YouTube üzerinden dilediğiniz medyaya telefonun kilidi kapalı olsa bile dinleyebilirsiniz.

Bu özelliği aktif etmek için; Ayarlar-Özellikler sekmesine gidin. Ardından Video araç kutusuna dokunun ve etkinleştirin. Buradan YouTube’u seçin. Daha sonra YouTube uygulamasına girin ve araç kutusunu soldan sağ doğru kaydırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan, ”ekran kapalıyken video sesini çal” seçeneğini aktif edin. Artık YouTube’dan dilediğiniz video ve şarkıyı arka planda dinleyebilirsiniz.

Video seslerini arka planda çal diyerek YouTube’dan müzik dinleyebilirsiniz.

7- Fotoğraflarda arka planı ayarlama

Xiaomi’nin MIUI arayüzü, son zamanlarda fotoğrafçılık konusunda da oldukça gelişti. Kullanıcılar özellikle MIUI 11 sonrasında fotoğraflarını daha profesyonel şekilde düzenleyebiliyor. Hatta MIUI 12 ile birlikte fotoğraflarınızın arka plandaki bulanıklılığını da ayarlamak elinizde. Galeri uygulamasında yapacağınız birkaç ayar sayesinde arka planı bulanık olan fotoğraflarınızın bokeh ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bunun içinde, öncelikle galeri uygulamasına girmeniz gerekir. Ardından portre moduyla çektiğiniz fotoğrafın üzerine gelerek karşınıza çıkan küçük çerçeveli simgeye tıklayın. İşte bu bölümde uygulamaların arka planını dilediğiniz bulanıklıkta ayarlayabilirsiniz.

8- Kamera uygulamasını özelleştirin

MIUI 12 arayüzüyle kamera uygulaması çok daha iyi bir hal aldı. Artık kullanıcılar uygulama arayüzünü kendi tercihlerine göre ayarlayabilir, aynı zamanda çekim seslerini de istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun içinde öncelikle kamera uygulamasına giriş yapın. Ardından; Kamera Ayarları- Özelleştir-Kamera Modlar’ına gidin. Daha sonra bu kısımda kamera modlarını ayarlayabilir ve dilediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz.

Kamera arayüzünü dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

9- Özel başlangıç animasyonu

MIUI 12 gizli özelliklerinden biri de cihazı başlatırken ayarlayacağınız açılış animasyonudur. Eğer akıllı telefonlarınızı açarken mevcut açılış animasyonundan sıkıldıysanız tema mağazasından yeni animasyonlar edinebilirsiniz. Bunun içinde; Temalar-Temayı Özelleştir-Animasyonu Başlat’ı açın. Ardından karşınıza çıkan menüden istediğiniz animasyonu seçebilir ve telefonunuza uygulayabilirsiniz.

Cihazlarınızın açılış animasyonunu değiştirebilirsiniz.

10- Gelişmiş karanlık mod

Son zamanlarda akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve pek çok cihaz karanlık mod özelliğine kavuştu. Ancak Xiaomi’nin sunmuş olduğu karanlık mod, yeni güncellemeyle birlikte çok daha iyi hale geldi. Artık duvar kağıtlarınızdan uygulama arayüzüne kadar pek çok kontrast ayarlarını yapabilmek mümkün. Bunun içinde; Ayarlar-Ekran-Karanlık Mod’a girerek temayı etkinleştirin. Ardından daha fazla karanlık mod seçeneğinden herhangi bir uygulamanın bu modda çalışıp çalışmayacağını seçebilirsiniz.

gelişmiş karanlık mod özelliği.

MIUI 12’nin az bilinen 10 gizli özelliği şimdilik bu kadar. Sizlerde kullandığınız gizli bir özelliği yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.
yazarOkan Güleş

1999 doğumlu. Adana Çukurova Üniversitesi'nde okuyor. Yıllardır teknoloji ile ilgileniyor. ShiftDelete.net'te hem bilgilerini paylaşıyor hem de teknoloji editörlüğü yolculuğunda deneyim kazanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
23 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Daha çok var kullanışlı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Bunları bilmeyen yokki abe

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Slm açılış animasyonu mevcut degil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Sadece özel temalarda var yani her temada yok bu arada bölgeni hindistan yap aonra tema gir çok güzel premium temalar bedava bas premium tıkla ücretsiz gelşyo ben bissrürü aldım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Destekleyen Temalardan yapabilirsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Boş işler, yazılım yetersiz. Yazılım baştan sona değişmesi gerekiyor. Bu çin aklı ile olacak iş değil. Ayrıca bu yazılımın en can sıkıcı işi reklamlar. Bu reklamlardan kazandığı paranın haddi hesabı yok. Ve hiç bir şekilde kapatılamıyor. Bu nasıl bir yazılım AQ.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Bu özelliklerden hiçbiri gizli ya da az bilinen özellik değil yalnız 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Aynen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

🤔

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Ben sadece YT yi arkada dinlemeyi öğrendim diğerleri bilinen kzelliklerdi zaten aynn

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Evet

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Aydınlatıcı bilgiler teşekkür ediyorum…Birde birşey sormak istiyorum xiaumi redmi 8 not kullanıyorum görüşme kayıt programı kuramıyor um önereceğiniz bir program varmı dır teşekkür ediyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Animasyon başlatıcıyı yapabilen tarif edebilir mi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Temalardan herhangi bir tema indir mesela iPhone teması diyelim onu telefona uygulayınca direk oluyor zaten bu uzun yoldan anlatmış.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Açılış animasyonunu yapamadım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Xiaomi kadar Böyle dangalak bir telefon yer yüzüne gelmemiştir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Youtube araç kutusu ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Baya gizli hee

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Game turbo da ses değiştirme özelliği ne zmn gelecek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Bende var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Sesli sohbetdeyken sensör çalışıyor bunu kapatma

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Video araç kutusu ekran kapalıyken çalışmıyor bende 🙁

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Eski xiaomi lerde görüşme kaydedici vardı neden yenilerede gelmiyor. Veya xiomi kullananlardan çalışan bir görüşme kayıt edici varsa bana iletebilir mi acaba.

" MIUI 12’de az bilinen 10 gizli özellik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MIUI 12’de az bilinen 10 gizli özellik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MIUI 12’de az bilinen 10 gizli özellik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!