Okunma

Mobil Dünyadan 2010 İstatistikleri


24 Aralık 2010 Cuma 11:30
Mobil Dünyadan 2010 İstatistikleri

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2010 yılında, mobil kategorisi içinde sınırlayabileceğimiz cihazların dünyasında ciddi değişimler yaşandı. Android 2.X, iOS 4, Windows Phone 7, Symbian^3 ve hatta BlackBerry OS 6.0 gibi popüler işletim sistemlerinin yenilenen yüzleri ile tanıştık.

Gitgide internet ile daha bağımlı bir hale gelen ve sosyal ağlar ile iç içe geçen mobil işletim sistemleri, akıllı telefonları günlük hayatımızın her anına dahil olan vazgeçilmez birer araç haline getirdi.


AngryBirds 2010’un en çok indirilen oyunu ve mobil içeriği oldu.

5 Milyar Uygulama İndirdik

Akıllı telefonları akıllı yapan yönlerinden en önemlisi olarak gösterebileceğimiz mobil uygulamaların sayısında 2009 yılına göre müthiş bir artış yaşandı. Android Market 100.000 uygulama sayısını aşarken AppStore da 300.000 sınırlarını geçmeyi başardı.

Dünya genelindeki rakamlara baktığımızda, mobil cihazlara toplamda 5 milyar adetlik uygulama indirilmiş olduğunu görüyoruz. 2009’da ise bu rakam 300 milyon adet seviyelerinde kalmıştı. (AppStore’dan İlginç Veriler)

FourSquare

2010’da mobil cihazları, sosyal ağlardaki hesaplarımıza girmek için daha fazla kullanmaya başladık. 2009’da 200.000 olan FourSquare kullanıcısı sayısı 2010’da 5 Milyon’a ulaştı. (FourSquare Nedir? Nasıl Kullanılır?)

Twitter

Twitter hesaplarına mobil cihazlardan erişim sağlayan kullanıcıların sayısı 2009’a kıyasla %347’lik artış gösterdi. (Twitter Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?)

Facebook

2010’da mobil cihazları kullanarak Facebook’a giren kullanıcı sayısı ise tam 200 Milyon seviyelerinde. (Apple’dan URL Kısaltma Servisi)

YouTube

Her gün sadece mobil cihazlardan 100 Milyon YouTube videosu izlendi. (HTML 5 Destekli YouTube Yayında)

Sosyal Ağlar

Sosyal ağlardaki sayfa gösterimlerinin yarısı mobil cihazlar üzerinden yapıldı. (4G Hakkında Bilmeniz Gerekenler)

Veri Trafiği

Mobil cihazlardaki veri trafiği 2010’da patlama yaptı ve %3000 arttı. (Facebook’ta 2010 Yılın En Popülerleri)

Cepten İnternet

Cep telefonlarından, tablet bilgisayarlardan ve netbooklardan internete bağlanan kullanıcı sayısı 1 Milyar seviyesine ulaştı. (Samsung Galaxy Tab incelemesi – VİDEO)

Dijital Fotoğraf Makineleri Mağlup

Dijital fotoğraf makineleri cep telefonlarına mağlup oldu. Şubat 2010 itibariyle Flickr’daki fotoğrafların büyük bir çoğunluğunda iPhone imzası bulunuyor. Sadece Şubat ayında eklenen görsellerin ise %76’sının kamera modelinde iPhone yazıyor. (Sosyal Ağlar Pixelpipe İle Daha Eğlenceli)

Dakikada Kaç İleti Gönderdik?

Dünya genelinde her dakikada bir cep telefonlarından 3339 ileti gönderildi. (Skype’dan İletişim Tavsiyeleri)

Kaç Cep Telefonu Satıldı

2010’da 77.000.000 milyon cep telefonu satıldı. (Dünyanın en çok satan cep telefonu)

3G Her Yerde

Dünyanın en yüksek noktasına 3G desteği geldi. (Bu Kadar Yüksekte Hızlı İnterneti işi Ne?)

Mobil Endüstrisi

Mobil endüstrisi toplamda 2.4 Milyonluk istihdam yarattı. Ve 20.4 Milyar dolarlık yatırım harcaması yapıldı. (Ülkemizde En Sevilen Uygulamalar)

 

:: 2010’da sizin için mobil anlamda ne değişiklikler oldu?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil Dünyadan 2010 İstatistikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil Dünyadan 2010 İstatistikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil Dünyadan 2010 İstatistikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "