Mobil İletişim Çığ Gibi Büyüyor


23 Haziran 2009 Salı 07:31
Mobil İletişim Çığ Gibi Büyüyor

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerindeki birkaç bin istasyonla karşılaştırıldığında Afrika, WMO gözlem gereksinimlerini karşılama açısından, standardın sekiz kat altında bir şebekeye ve 200’den az hava istasyonuna sahip. Önümüzdeki yıllarda kıtanın yeni ve mevcut mobil şebeke sahalarına, on milyonlarca kişinin yaşamını korumak ve ekonomik fırsatları artırmak amacıyla 5.000 hava istasyonu kurulacak.

Kamu ve özel sektörün eşsiz ölçekteki yenilikçi işbirliği, asıl olarak telekoma dayanıyor. Dünyanın lider telekom ekipmanı ve servisleri sağlayıcısı Ericsson, Afrika kıtasına yayılmış mobil şebeke sahalarındaki hava ekipmanlarına ev sahipliği yapacak olan Zain gibi Afrikalı operatörlerle işbirliği yapacak. 5.000’lik hedef, ek operatör katılımı ve harici finansman desteği gerektiriyor.

Mobil şebekeler, hava ekipmanları için gerekli bağlantıyı, gücü ve güvenliği sağlıyorlar. Ericsson, Afrika’daki Mobil Yenilikçilik Merkezi’ndeki çalışmalarıyla, mobil telefonlar aracılığıyla, ulusal meteoroloji ve hidroloji servisleri (NMHS) tarafından geliştirilen hava bilgilerinin iletilmesine yardımcı olmak için mobil uygulamalar geliştirecek. Mobil operatörler, otomatik hava istasyonlarının bakımını sağlayacak ve ulusal meteoroloji servislerine verilerin iletilmesine yardımcı olacaklar.

İşe, Kenya Viktorya Gölü etrafındaki bölge, Tanzanya ve Uganda’daki Zain şebekeleriyle başlandı. Göl bölgesindeki hava izleme kapasitesini iki katına çıkaracak olan ilk 19 istasyon kuruldu.

Afrikalıların yaklaşık yüzde 70’i veya 700 milyon insan, yaşamlarını çiftçilikle kazanıyor ve Afrika tarımının yüzde 95’lik bir kesimi yağışları bekliyor. İklim değişimi nedeniyle yüzyıllardır güvenilir bir şekilde kullanılan tarıma ilişkin klasik bilgilerin değişmesiyle, değişen hava örnekleri, meteorolojik bilgiler açısından büyük bir ihtiyaç yaratıyor.

Girişim, tarımın da ötesinde bir etkiye sahip, ulusal meteoroloji servislerine eğitim ve teknik kapasiteler açısından yardımı da içeren felaketlere hazırlığı da içeriyor. Daha iyi hava bilgisi, sağanak yağış gibi hava verileri indekslerine dayanan mikro sigorta gibi servislerin geliştirilmesini de mümkün kılacak. Girişim, su, taşımacılık ve enerji endüstrisinin yanı sıra bilim insanlarının da kullanacağı bilgilerin hacmini artıracak.

:: Mobil iletişimin kullanılmasını istediğiniz uygulamalar var mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mobil İletişim Çığ Gibi Büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobil İletişim Çığ Gibi Büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobil İletişim Çığ Gibi Büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?