Okunma

Mobilde Dengeler Değişiyor!


02 Ekim 2009 Cuma 11:03
Mobilde Dengeler Değişiyor!

Mobil işletim sistemleri, daha güçlü mobil cihazların da geliştirilmesiyle birlikte son derece güçlü yeteneklere de kavuşmuş durumda. Özellikle mobil internet kullanım oranı, son dönemde oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda.

Mobil işletim sistemleri arasındaki rekabet de gelişimle birlikte en üst seviyeye ulaşmış halde. AdMob sayfasının yaptığı 2009 yılının şubat ve ağustos ayları baz alınan bir araştırmaya göre, iPhone ve Symbian pastanın oldukça büyük bir hissesine sahipler. Ancak aralarındaki zıt gelişimler dikkat çeken bir diğer unsur. iPhone %7’lik bir artış yaşarken, Symbian’ın %9’luk kaybı, iPhone’un popülaritesi karşısında, açık kaynak kodlu işletim sisteminin, yenik düştüğünün önemli bir göstergesi.

Listede yükseliş yaşayan iki önemli mobil işletim sistemiyse Google’ın Android‘i ve Palm’ın webOS’i. Özellikle Google’ın işletim sistemi, mobil cihaz üreticilerinin de Android tabanlı cihazlara önem vermesiyle yükselişini katlamayı sürdürecek gibi görünüyor.

Mobil cihazların önemli oyuncularından Windows Mobile ise şu sıralar kayıpları oynuyor. Gerek Windows Mobile 7’nin bir hayli gecikmesi gerekse çağın bir adım gerisinde kalması Windows Mobile’ın %3’lük bir kayba uğramasına neden olmuş durumda. Yakın zamanda WinMo 6.5’li cihazların piyasada olması Microsoft’u güçlendirir mi bilinmez ancak şu bir gerçek ki iPhone tüm mobil işletim sistemlerinin işini bozmuş durumda.

:: Favori mobil işletim sisteminiz hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mobilde Dengeler Değişiyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bravo guzel yazi

" Mobilde Dengeler Değişiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mobilde Dengeler Değişiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobilde Dengeler Değişiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "