Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz!


18 Eylül 2019 Çarşamba 14:55
Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz!

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde düzenlenen Yerli Tünel Açma Makinesi faaliyete geçme törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başta yapay zeka enstitüsü olmak üzere oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Burada bir parantez açarak, ShiftDelete.Net olarak yerinde takip ettiğimiz bu etkinliklerde yaşananları bir video olarak sunacağımızı belirmek isteriz. İşte Varank’ın açıklamaları ile Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi!

Yapay Zeka Enstitüsü geliyor – 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi

Açık kaynak platformu ile ülke olarak yazılım maliyetlerini azaltmayı, yazılımcı sayımızı ve açık kaynak alanındaki girişimleri arttırmayı hedeflediğimizi belirten Varank, Yapay Zeka Enstitüsü sayesinde ülke olarak sahip olduğumuz büyük verinin ekonomik değere dönüştürülmesinin sağlanacağını belirtiyor.

Yapay Zeka Enstitüsü için hazırlıkların tamamlandığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın paylaştığı diğer bilgiler şu şekilde;

Veri analitiği ve okur-yazarlığı eğitimlerinde seferberlik başlatılacak. Dijital rozet uygulaması ile kişilerin yetkinliği görülebilecek. 2023 yılına kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırımın 5 milyar liraya ulaşması hedeflenirken, AR-GE harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1,8 seviyesine çıkarılacak.

Rakamsal anlamda ise Ar-Ge alanında insan kaynağı 300 bin kişiye, araştırmacı sayısı ise 200 bin kişiye ulaşacak. Yapılan yatırımların tutarı 50 milyon lirayı aşarsa proje bazlı teşvik sistemi devreye girecek.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı sayesinde sektörlerdeki öncelikli ürünleri desteklenecek, alıcı ve üretici bu konuda teşvik edilecek. Altı temel politikadan oluşan yüksek teknoloji ve inovasyon alanında ilk olarak teknolojik yetkinlik ve sektörel yol haritaları belirlenecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vikipedi ne ki… çizgi film mi?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Heykel kadar başınıza taş düşsün

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Biryerden başlaması güzelde.. bu kadar negatif cogunluğa ne yapsan yaranamazssınız .. hatta kendi kendine temizlenebilen heykel yapsan bile degişmez insanlar var…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  vikipedi nin yasak olduğu canım ülkemde yapay zeka bilmem neysi kurulacak mış…. HahahaAHaHAaha:AHa

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar gereksiz şeyler. Bize daha çok heykel lazım

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  He canim he.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Başlaması güzel, zamanla bir yola girer. Bekleyip göreceğiz. Yine çamur atanlar yerlerini almışlar bakıyorum

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  İşkur ağırlık olarak mavi yaka yani imalat ağırlıklı mesleklere çözüm buluyor. En fazla önlisans mezunlarına iş bulur. Yüksek lisans yaptıysanız akademik hayata devam etmeniz daha faydalı olacaktır. Ki plansız üniversite eğitim hayatının sonu işsizlik oluyor ne yazık ki. Herkes üniversite okumak zorunda değil ama milleti gazlıyorlar sürekli

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  2002 de kurdular zaten

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Gercegini bulunda yapayi olmayi versin.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  normal zeka ya deger vermiyoz yapayina mi verecez. Asil soru su yapay zeka caiz mi? bizim tartismamis gereken konular bunlar…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce eğitim öğretim enstitüsü kuralım. Milli Eğitim diye bir şey var diye biliyorum ancak isim olarak değil de uyguluma da varolmak daha sağlıklı bir yapı olur. Her alanda bir enstitü kurabilirsiniz bu kağıt üzerinde çok kolay önemli olan işletme ve çalışmadır. Bunun için gerekli olan bilgi birikim ve sosyal donatı malesef yok.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  İŞKUR’un MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA;

  * 35 yaş üstü,
  * işsiz,
  * yüksek lisans mezunu ve
  * AÖF’de yeni bir bölüm okuyarak eğitimine devam eden biri

  olarak BAŞVURAMIYORUM BİLE. O yüzden ben hiç inanmıyorum, bu gibi söylemlere. 2023’e ne kaldı şurada? Yapay Zeka enstitüsünü daha yeni mi düşünüyorlar? 36 yaşındayım ama eğitim alamıyorum devletin kurumundan düşünün.

  Emekli olmama 30 sene var!

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Normal zeka yokki yapayi da olsun.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Tam da bunu yazmak için girmiştim

" Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakan Varank: Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?