Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması


05 Ocak 2021 Salı 11:30
Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması

Bir süredir gündemimiz mutasyona uğramış olan koronavirüs. Uzmanlar her ne kadar virüslerin bu şekilde form değiştirmesinin olası olduğunu söylese de Oxford Üniversitesi, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve İngiltere’deki yeni virüsten daha tehlikeli olduğunu aktardığı mutasyona uğramış koronavirüs için uyardı.

Mutasyona uğramış koronavirüs Güney Afrika’da daha fazla yayılıyor

Kısa bir süre önce koronavirüsün yeni bir mutasyonu keşfedildi. Güney Afrika’da da yoğun bir şekilde görülen bu virüs, bölgede büyük hasar bırakacak deniyor. Aşı çalışmalarının tam gaz devam ettiği bu süreçte, aşıların mutasyonlu koronavirüse karşı tam etkili olup olmadığı bilinmiyor.

Söz konusu virüs hakkında açıklama yapan Oxford Üniversitesi’nden John Bell, “Aşının Güney Afrika’da görülen mutasyona karşı etkili olup olmayacağı konusunda büyük bir soru işareti bulunuyor. Bence mutasyonların aşının bütün etkisini yok etmesi mümkün değil ancak belirli oranda aşıları etkisiz kılabilir” diyor. Bell, mutasyonlara yönelik de aşı üretiminin gerekliliğine vurgu yapıyor.

Oxford-AstraZeneca, mutasyona uğramış koronavirüs

Güney Afrika’da Oxford-AstraZeneca aşısı için denemelere liderlik eden Prof Shabir Madhi, BBC’ye verdiği demeçte, Güney Afrika’da görülen mutasyona uğramış virüsün aşıya karşı daha dayanıklı olabileceğini vurguladı.

Koronavirüs bilançosu Güney Afrika’da oldukça vahim. Zira vaka sayısı 1 milyon 88 bini aştı. Afrika Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 24 saat içinde 288 kişi hayatını kaybetti. Bununla beraber toplam ölüm sayısı 29 bin 175 bine yükseldi. Güney Afrika, mutasyona uğramış koronavirüs hakkında detaylar vermiş ve bunun ardından aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya uçuşları durdurmuştu.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mutasyonlu virüs için Oxford Üniversitesi açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  2. 2 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  3. 3 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  4. 4 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  5. 5 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  6. 6 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  7. 7 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  8. 8 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  9. 9 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  10. 10 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda