Mars iki depremle sarsıldı! Gezegen hala aktif mi?


04 Nisan 2021 Pazar 16:29
ABONE OL
Mars iki depremle sarsıldı! Gezegen hala aktif mi?

NASA, Perseverance dışında da gezegenle ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bu anlamda gezegenin görevine devam eden InSight iki yeni Mars depremi kaydetti. Mart ayı içinde algılanan bu depremler, Mars’ın hala aktif olduğuna mı işaret ediyor?

Mars depremi ilk defa kaydedilmedi

InSight aracı 7 Mart ve 18 Mart tarihinde iki yeni Mars depremi kaydetti. Mars’ın Cerberus Fossae adlı bölgesinde 3.3 ve 3.1 büyüklüğünde gerçekleşen hafif şiddetli depremler, gezegenin aktif olması ile ilgili tartışmaları da alevlendirdi.

Sismik uzay aracı, gezegene indiği 2018 yılından beri toplam 450 deprem kaydetti. Bu iki yeni depremle birlikte bu sayı 452’ye çıkmış oldu. Bilim insanları ise bu sarsıntıların meteor çarpması olabileceği ihtimalini de hesaba katıyor. Buna karşın sismik aracın yaptığı araştırma alanı bu ihtimali zayıflatıyor.

Cerberus Fossae adı verilen bu alan, eski volkanik ovaların kesiştiği dik uçurumlardan oluşuyor. InSight aracı, daha önce bu alanda heyelanlar olduğuna dair kanıtlar da buldu. Bilim insanlarına göre alanın volkanik geçmişi ise Mars gezegeninin çekirdeği ile ilgili ipuçları taşıyabilir.

nasa, mars depremi, ınsight aracı, mars görevi

NASA, Insight aracını 2018 yılında Mars’a gönderdi

NASA, gezegende şimdiye kadar 4 üzeri bir deprem kaydetmedi. Bilim insanları bu yüzden gerçekleşen depremlerin araştırmalara zarar vermeyeceği düşüncesinde.

ABD uzay ajansı, insanlı Mars görevi için de hazırlıklar yapıyor. Aslında Perseverance aracı bu görevler için de önemli bir hazırlık. ABD eski Başkanı Trump, ilk yıllarında  NASA görevleri için ödenek ayırmayı kabul etmemişti. Buna karşın kısa sürede Trump yönetimiyle sorunları çözen NASA, Perseverance ile önemli bir adım attı. NASA yeni aracıyla Mars’ın yapısını tam anlamıyla çözmeyi ve Mars görevi için altyapı oluşturmayı planlıyor.

Mars, insanlığın dünya dışında yaşanabilir gezegen arayışında da önemli köşe taşları arasında. NASA dışında Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde Mars için harekete geçti. Çin’in Mars’a gönderdiği Tienvın-1 aracı ise NASA dışında Mars yüzeyine inen ilk araç olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından gönderilen Hope aracı da Müslüman bir ilkenin Mars’a gönderdiği ilk yörünge aracı. BAE’nin kendi imkanlarıyla ve kendi bilim insanlarıyla gerçekleştirdiği görev, dünyada da ses getirdi.

Türkiye’de uzay yarışında yerini alıyor

Türkiye ise Şubat ayında ilan edilen Milli Uzay Programı ile uzay yarışında yerini alacak. Bu programa göre Cumhuriyetin ilan edilişinin 100. yılında uluslararası işbirliği ile Ay yüzeyine sert iniş gerçekleşecek. Kendi milli haberleşme uydusunu da üretecek olan Türkiye, ilk insanlı görev için de hazırlık yapmayı planlıyor.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
suleymandy
suleymandy
6 gün önce

NASA’nın yeni gönderdiği robot’ta bir sorun var mı peki?

" Mars iki depremle sarsıldı! Gezegen hala aktif mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars iki depremle sarsıldı! Gezegen hala aktif mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars iki depremle sarsıldı! Gezegen hala aktif mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!