NASA, Mars depremiyle ilgili önemli sonuçlara ulaştı


25 Şubat 2020 Salı 07:00
NASA, Mars depremiyle ilgili önemli sonuçlara ulaştı

Mayıs 2018’de Mars’ın derinliklerini incelemek üzere fırlatılan InSight uzay aracı, çarpıcı verileri gün yüzüne çıkardı. Verilere göre, NASA Mars depremi ile ilgili araştırmasında, Kızıl Gezegen’in sismik açıdan aktif olduğunu söylüyor. Bu da Mars’ta depremlerin varlığına işaret ediyor.

Bilim insanları, Mars’ta meydana gelen depremlere neyin sebep olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu kapsamda üzerinde sismometre bulunan InSigt, gezegende araştırmalarını sürdürüyor.

NASA Mars depremi gerçeğini ortaya koydu

NASA’nın InSight misyonu, Mars’ın alt yüzeyi ve kayalık üst tabakasına ilişkin doğrudan ilk sismik ölçümlerinin sonucunu yayımladı. Nature Geoscience dergisinde paylaşılan ön bulgular, Kızıl Gezegen’in sismik olarak aktif olduğunu gösteriyor.

Maryland Üniversitesi’nden öğretim üyesi Nicholas Scmerr, InSight’ın Dünya dışında bir gezegenin doğrudan jeofizik ölçümlerini almaya odaklanan ilk görev olduğunu söyledi. Scmerr, verilerin Mars’ın iç yapısı ve jeolojik süreçleri hakkında bilgiler verdiğini belirtti.

nasa mars

Scmerr ayrıca, Kızıl Gezegen’in işleyişinin nasıl olduğunu, depremsellik oranını ve ne kadar aktif olduğunu daha rahat anlayabileceklerine dikkati çekti. 235 Mars günü boyunca elde edilen sismik veriler, 174 sismik olay, diğer bir deyişle Mars depremini bildiriyor.

InSight’ta yer alan sensörler, Mars depremini ilk olarak Nisan 2019’da kaydetmişti. Depremin, Richter ölçeğine göre 2,5 şiddetinde olduğu anlaşılmıştı.

Öte yandan, InSight’ın ulaştığı diğer bulgular ise, Mars’ın manyetik alanının beklenenden 10 kat daha güçlü olduğunu ortaya koydu.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA, Mars depremiyle ilgili önemli sonuçlara ulaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Mars depremiyle ilgili önemli sonuçlara ulaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Mars depremiyle ilgili önemli sonuçlara ulaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
  2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme