NASA, Mars InSight görevine son verdi


17 Ocak 2021 Pazar 18:20
ABONE OL
NASA, Mars InSight görevine son verdi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Perşembe günü yaptığı açıklamada Mars’taki bir “köstebeğin” yaklaşık iki yıl önce Kızıl Gezegene indikten sonra görevine son verdiğini duyurdu.

InSight’ın birçok denemesi başarısız sonuçlandı

Kazıcı, matkap ve sonda olarak da adlandırılan “köstebek”, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından inşa edildi. Sonrasında ise “köstebek” NASA‘nın InSight aracı olarak konuşlandırıldı.

Kızıl Gezegen‘in sıcaklığını ölçmek için Mars toprağına 16 fitlik bir delik açmaya çalışan InSight, görevini başarılı bir şekilde sürdüremedi. Kazıcı, görevinin birinci ayında 14 inç delik açtı ve sonrasında sıkışıp kaldı.

Yaşanılan olaydan sonra Ekim 2019‘da NASA mühendisleri, 14 inçlik bir alanı yeniden doldurmaya yardımcı olmak ve kazıcıyı bir sonraki 16 fit kazma girişimine yönlendirmek için bir robotik kepçe kullanarak kazıcıyı tekrar yoluna koymak için plan yaptı. Ancak bu planda işe yaramadı.

İkinci kez başarılı sonuç alamayan NASA, Şubat 2020‘de InSight uzay aracını robotik kolu ile sondayı itmesi için yönlendirmeye çalıştı. Tekrar işe yaramayan plan sonucunda NASA, 9 Ocak 2021‘de InSight‘ın robotik kolundaki kepçeyi bir kez daha kullanmaya çalıştıktan sonra, sonda herhangi bir ilerleme olmadan 500 ek çekiç darbesi gerçekleştirdi.

Gelinen bu noktadan sonra NASA ekibi, göreve son verildiğini duyurdu. DLR’den Tilman Spohn NASA’nın duyurusunda, görevi şöyle ifade ediyor; “Elimizdeki her şeyi verdik, ancak Mars ve kahraman köstebeğimiz uyumsuz kalıyor” dedi.

Ek olarak Spohn, Mars‘ın yüzeyi hakkında çok şey öğrendikleri için bu sonda üzerindeki çalışmanın gelecekteki görevlere fayda sağlayacağını da belirtti.

Son olarak NASA‘nın Washington genel merkezinde bilim yöneticisi olan Thomas Zurbuchen, görevin ekibiyle gurur duyduğunu ve çalışmalarının bir amaca yönelik olduğunu söyledi.

 

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Almanlar sağlam yapmış ama akıllıca yapamamış. Bizim mühendisler yapsaydı her türlü fırıldak numarası olurdu.

" NASA, Mars InSight görevine son verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Mars InSight görevine son verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Mars InSight görevine son verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?