NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı


25 Haziran 2019 Salı 19:00
NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı

NASA Mars keşif aracı Curiosity, yakın zamanda kritik seviyede yüksek bir ölçüm yaptığını açıkladı. Bu ölçüme göre Mars’taki metan gazı seviyesi tüm zamanlardaki ölçümlerin rekorunu kırdı.

NASA Mars keşif aracı

NASA Mars keşif aracı önemli bir tespit yaptı

NASA, Curiosity keşif aracının yakın zamanda “görev sırasında ölçülen en büyük metan gazı miktarını” tespit ettiğini onayladı. Mars gezegenindeki yaşam konusunda önemli bir veri olarak açıklanan metan gazı seviyesinin, kendi gezegenimizdeki oranınıdan oldukça yüksek olduğu ifade ediliyor. Metan ölçümü, hacim olarak birim başına 21 milyar parçaya ulaştı ve 2013’teki seviyenin üç katına ulaştı.

Ancak hafta sonları yapılan bir takip testinde, bilim adamları, gezici etrafındaki metan seviyelerinin keskin bir şekilde düştüğünü keşfettiler. Ani yükselişin ardından normal metan seviyesine inen ölçümün yüksek çıkma sebebi ise geçici metan eriyiklerinden ortaya çıktı.

Curiosity maalesef metan kaynağının biyolojik mi yoksa jeolojik mi olduğunu belirleyen araçlara sahip değil. Dahası, bilim adamları henüz Marslıların geçici formları için bir model bulamadılar. Son yapılan ölçümle beraber metan gazının gizemi halen çözülebilmiş değil. Curiosity ve diğer uzay araçlarının gelişmesiyle, kızıl gezegende metan varlığının gerçekten bir yaşam belirtisi olup olmadığını anlamak daha mümkün halde olacak.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Metan gazından yaşam arıyorlar hay amk slakları hava oksijen olmayan yerde yaşam olurmu bynizizi skm

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Saf saf konuşma bir şey bilmiyon

 2. Anonim dedi ki:

  Resme büyüterek bakın. Tofaş motoru..

 3. Anonim dedi ki:

  Marstan dünyayı görmüşler.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sondaj şart..

 5. murat dedi ki:

  haber bile gizemli

 6. Hilmi dedi ki:

  Su bulmuslar ama içilmiyomuş, kuyu suyuymuş…

 7. Hilmi dedi ki:

  Su bulmuslar ama içilmiyomuş, kuyu suyuymuş…

 8. Zad dedi ki:

  Click bait mi haber yok

 9. Anonim dedi ki:

  yazıda gizemli galiba görünmüyor

 10. kmurat dedi ki:

  marslılar çok yelleniyormuş demek ki.

" NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Mars keşif aracı gizemli bir keşif yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "