Okunma

NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti


08 Ekim 2019 Salı 17:30
NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti

NASA‘nın Mars‘ta uzun süredir devam eden araştırmalarını hepimiz biliyoruz. NASA Mars üzerinde daha önce yaşam olup olmadığını araştırmaya çalışıyor. En büyük yardımcılarından biri ise Curiosity. Yakın zamanda Curiosity Rover‘i Mars’ta kurumuş bir vaha keşfetti. Mars araştırmaları NASA için oldukça önemli bir seviyede.

NASA Mars üzerindeki su izlerini ortaya çıkardı

Uzay Ajansı’na göre bu tabaka kurumuş bir çamurdan oluşuyor. Çamur tabakasının üzerinde keşfedilen çatlaklar “Old Soaker” adı verilen bir kaya levhasında bulundu. Bunu aşağıdaki fotoğrafta da görüyoruz. Curiosity‘nin kolundaki Mars El Lens Görüntüleyici (MAHLI) tarafından çekilmiş bu fotoğraf üç görüntünün birleştirilmesiyle oluşturuldu.

NASA Mars - çatlak ağı - 1

Kaya levhasındaki çatlak ağı.

Bilim insanları, Curiosity‘nin çektiği görüntülerdeki çatlakların, taşma ve kuruma dönemindeki sığ göletlerin kanıtı olarak görüyor. Ayrıca bu kayaların içerisinde mineral tuzlarıyla zenginleşmiş parçalar da yer alıyor.

NASA Mars - Gale - krateri oluşumu - 2

Bu gif, Gale Krater’inin zamanla kuruduğu sırada geride bıraktığı tuzlu su birikintisini göstermektedir.

Uzay Ajansı ekibi, dün yayınlanan bir Nature Geoscience makalesinde, ‘Taşlardaki birikintiler Mars’taki iklimler için filigran görevi görüyor’ şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca bilim insanları, farklı iklimler arasındaki geçişlerin Mars’ta ne kadar sürdüğünü bulmaya çalışıyor. Caltech‘in baş yazarı William Rapin, NASA gazetesine yaptığı bir açıklamada, “Curiosity Gale kraterine gitti çünkü Mars’ın değişen yapısının eşsiz kaydı orada korunuyordu.” dedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Mars eskiden bir cennetmiydi. Kim bilir adem le havva belkide burdan kovuldu.

    1. Anonim dedi ki:

      o kadar yakın olmaz bence..

" NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Mars üzerinde kurumuş vaha keşfetti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "