Okunma

NASA, metalik uzay kumaşı üretti


20 Nisan 2017 Perşembe 12:00
NASA, metalik uzay kumaşı üretti

NASA, Kaliforniya’daki sistem mühendislerinin çalışmaları ile tekstil sektörüne giriyor. Geliştiriciler, uzayda kullanılabilmek için gelişmiş işlevleri içeren 3D baskılı metalik uzay kumaşı prototipleri üretti.

Katkı imalat üretimi

NASA, malzemenin farklı şekillerde katlanarak çeşitli şekillere uyarlanabildiğini ve istenilen düzeylerde yansıtma, pasif ısı yönetimi ve gerilme kuvveti üretebileceğini belirtiyor. Katkı imalat ile üretilen kumaş, ergimiş polimerler akışı kullanılarak tabakayla tek bir parça halinde oluşturulmuş. Hassas olarak kontrol edilen lazer sinterleme ve elektron kirişleri kullanarak metalik tozlar takviye edilmiş. Böylelikle kumaşın çok az sayıda parçadan yapılması sağlanmış, prototipleme hızı artmış, maliyetleri büyük ölçüde düşürmüş ve geleneksel yöntemlerle üretmek imkansız olan tasarımlar gerçeklenmiş.

Dış çevre koşullarına uyumlu

Kumaşın dış çevre koşullarına göre özelliklerinin değişmesi aslında yapısında kullanılan malzemeyle bir 4 boyutlu baskı ürünü olduğunu gösteriyor. Çünkü mühendisler istenen bir geometriyi hem de doğrudan malzemeye işliyor hem de malzemenin birden çok fonksiyonu içermesine olanak tanınıyor.

17-04/20/nasa-3d-baski-kumas-shiftdelete.jpg

Uzay Ajansı, kumaşın potansiyel olarak katlanabilir büyük antenlerde, uzay aracı izolasyonunda, şekil değiştiren bölgelerde, esnek ve yalıtılmış ayak pedleri gibi çeşitli uygulamalara sahip olduğunu belirtiyor.

:: Bu ilginç kumaş hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “NASA, metalik uzay kumaşı üretti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benimki sadece ***** gitmezmi kalırmı bırakırmı ***** bre götlerinden uyduruyorlar ya işte küresel ısınma fafiso dünyanın ömrü gibi şeyler diyip dünya dışı yaşamı arıyorlarya ***** bizde biliyoruzki uzay çalışmaları başladığı andan beri harcanan paralar nasa"nın bütçeleri dünyaya insalığa harcansaydı emin olun krüsel fasafiso ve küresel vesayet savaşlarına gerek kalmazdı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sen o ülkeleri mars a yollayınca rahata ereceğini mi sanıyorsun?? Böyle herşeyden bihaber vatandaşların yorum yapması da ne güzel oluyor saf saf. He he erersin sen rahata

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu bildiğin orta çağdaki zırhlar sadece daha kalını

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Daha fazla açıklama elektron krişleri fln derken ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şu marsata yaşamıda halledeydiniz bütün masraflar bizden ama Dünya ile bütün irtibatınızı keserek hiç geri dönmemek kaydıyla; Abd, Rusya, İsrail, İran, Bütün Avrupa ve Esadı,Sisiyi marsa yollasaydık dünya bi rahata kavuşsaydı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Uzay kumasi ne la. Uzay icin metal kumas urettiler diyemediniz mi? Eliniz mi yorulurdu biraz daha duzgun yazsaydiniz?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  nerden alırım ben bunu

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Nasa bizim kumaşçıları kıskanıyor 🙁

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların hepsi boş işler, Dünya düz… 😉

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Criysis gibi )) adamlar yapıyor aga

" NASA, metalik uzay kumaşı üretti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, metalik uzay kumaşı üretti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, metalik uzay kumaşı üretti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "