Okunma

Nasa, Microsoft’a Uzay Fotoğrafı Sağlayacak


26 Mart 2009 Perşembe 22:02
Nasa, Microsoft’a Uzay Fotoğrafı Sağlayacak

California Ames Araştırma Merkezinden gelecek toplam 100 TB kapasiteye sahip fotoğraflar Microsoft tarafından halka sunulacak. Microsoft dünya genelindeki teleskop web sitesi bilgilerini bileştirmeye geçen yılın sonunda başladı, ilk halka tanıtımı Ağustos 2005’te Mars’ın (MRO) fotoğraflarlarıyla başladı. Bu yılın Mayıs ayında araştırma merkezinin yardımıyla 30 mil uzaklıktan dünyaya ait bilgiler toplanacak.


Nasa bu anlaşmayla Uzay Operasyon Protokolü’ne göre, sahip olduğu bilgileri Microsoft’un 3D enteraktif olarak geliştirilmiş fotoğraf teknolojisiyle kullanıma açıyor. Nasa bu anlaşmadan önce 2006 yılının Kasım ayında Google ile bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaya göre Google Earth’de Mars ve Ay fotoğrafları yayınlanmıştı. Bu fotoğraflar sonucunda gerçek zamanlı hava durumu görüntüleme ve tahmin sistemi geliştirilirken, yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntüler ile Ay’ın ve Mars’ın haritası da oluşturulmuştu.


Ayrıca, 2005 yılının Eylül ayında Nasa ve Google, bilim birleşmesi anlaşmasına imza atmış ve buna göre bilgi yönetimi, bilgi dağıtımı ve bio/bilgi/Nano teknolojileri konusunda alış verişte bulunmuşlardı. Anlaşılan Microsoft halkı bilgilendirme işi için oldukça çok çalışacak.

Yazımızın devamında yeni çekilmiş uzay fotoğraflarını görebilirsiniz.:: Uzayla ilgili düşüncelerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nasa, Microsoft’a Uzay Fotoğrafı Sağlayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nasa, Microsoft’a Uzay Fotoğrafı Sağlayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nasa, Microsoft’a Uzay Fotoğrafı Sağlayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "