NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım


12 Nisan 2020 Pazar 10:00
NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım

NASA Mars gezgini Perseverance ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Son olarak da Perseverance ile birlikte kullanılması beklenen Mars helikopteri çalışmaları da başarılı bir şekilde sonlandırıldı. NASA’nın yeni Mars çalışmaları için de geri sayım başlamış oldu.

NASA Perseverance ile Mars helikopteri çalışmasını tamamladı

Bir süredir üstünde çeşitli testler yapılan Mars helikopteri ile ilgili sona gelindi. Birbirini takip eden başarılı testler sonunda Perseverance ile birlikte çalışması konusundaki aşama da tamamlandı. Son olarak da montaj işlemleri geride bırakılmış oldu. Yeni Mars aracının en geç 5 Ağustos 2020 tarihine kadar Mars’a gönderilmesi planlanıyor.

Mars helikopteri

Şu an için takvimde herhangi bir aksaklık yaşanması beklenmediğini de belirtmekte fayda var. Şimdiye kadar NASA, Mars gezginleri ile oldukça iyi sonuçlar almayı başardı. Mars’ta hava aracı ile nasıl sonuçlara ulaşacağı ise büyük bir merak konusu.

NASA Mars çalışmalarını, Perseverance indiğinden itibaren başlatmış olacak. Ancak helikopterin aktif olması için bir süre beklemek gerekecek. Yapılan açıklamalara göre, iniş alanından uzaklaşıldıktan sonra yeni geliştirilen Mars helikopteri, 30 gün boyunca havadan Mars çalışmalarını farklı bir şekle ulaştırmış olacak.

Şu an için tüm çalışmalar, fırlatma işlemine çevrilmiş durumda. Planlanan zamanda gönderilmesi için NASA’nın çalışmaları hız kazanacak. Bu süreçte yeni bilgiler de paylaşılmaya devam edecektir.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Düşük hava basıncında uçabilen Mars helikopteri başarı gibi gözükmektedir. Gerçekte ilkel itki mantığının yüksek enerji ve devir sayısı yüksek motorlar ile uçurulmasından başka bir şey değildir. Oysa anti yerçekimi sistemi hiç atmosfere gerek duymamaktadır. Bu konudaki çalışmalarımı sadece bilgisayar üzerinden takip edebilirsiniz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasa güneş enerjisiyle çalışan drone projesini gerçekleştirse ,daha iyi olmazmı çünkü dronların manevra kabiliyeti daha fazla

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Mars’ın güneş ışığı drone uçuracak enerjiyi sağlayamaz. Dünya’da dahi başarılmış bir örneği yok. Ayrıca bu fikri irdeleyen çok kişi vardır, mantıklı olsa çoktan yapılırdı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Marsta yaşıyacak insan kalırsa 😆

" NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Mars helikopteri için geri sayım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?