Okunma

NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor


20 Mart 2016 Pazar 12:30
NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için ilk ticari nitelikteki projeyi gerçekleştirmeyi planlıyor. Made In 3D baskı şirketinin 3 boyutlu yazıcılarının uzaya gönderilmesi için planlar yapılıyor.

Made In 3D şirketi Katkı Üretim Tesisi(AMF) çözümlerini uzaya göndermek için NASA ile işbirliğine gitti.

Daha önce hiçbir eşine rastlanmayan proje kapsamında, uzayda ilk defa 3 boyutlu ürünler elde edilecek.

Özel yer çekimi ortamında kullanılmak üzere tasarlanan çözüm, dünya üzerinden komuta edilebilecek. Yani Made In 3D, dünyadan verdiği talimatla uzayda 3 boyutlu ürünler yapabilecek.

16-03/20/made-in-space-zerog.png

Made In Space Ürün Stratejisi Başkanı Spencer Pitman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uzayda üretilecek ürünlerin AMF müşterilerinin satışına açık olacağını belirtti.

Yazıcının uydu ve diğer uzay araçlarına uygun parçalar üreteceğini ifade eden Pitman, elde edilecek parçaların ayrıca üniversite, özel şirketlerin tıbbi araştırmalarında da kullanılacağını vurguladı.

2011 yılında uzayda yapıla parabolik bir uçuşta ağırlıksız bir ortamda, 3D nesnelerin üretebileceğine dair bulgular elde edilmişti.

Söz konusu bulgular sonrasında harekete geçilmiş; şirket ile NASA işbirliğine gitmişti. 2014 yılında şirket ISS aracılığıyla 3D yazıcılarının bir örneğini uzaya göndermiş; sonuçlar olumlu olmuştu.

Bir bakıma yeni proje kapsamında, uzayda seri olarak 3D nesnelerin üretilmesine tanık olabiliriz.

16-03/20/made-in-space-amf1.jpg

NASA’nın söz konusu proje içerisinde yer almasının ise projeden elde edecekleri para ile doğru orantılı olduğu belirtiliyor.

Nitekim NASA 1 pound maliyetli bir nesneyi üretmek için 10 bin dolar harcayacak. Bu bağlamda, şirket ile aralarında büyük bir para alışverişi gerçekleşecek.

Uzayda yapılacak herhangi bir baskının 6 bin-30 bin dolar maliyetinde olması bekleniyor.

Tech Crunch’da  yer alan habere göre AMF Projesi’nin 22 Mart Salı günü Cygnus Uzay Gemisi’nde başlatılması bekleniyor.

:: Uzayda 3D nesnelerin üretilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    NASA güzel işler yapıyor helal olsun…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    3 boyutlu yazıcıyı uzaya gönderse nolcak nasa biraz mantıklı işler yap

" NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Uzaya 3 Boyutlu Yazıcı Gönderiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "