Okunma

NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor


19 Haziran 2019 Çarşamba 22:30
NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor

NASA X-59 süpersonik uçak için daha önce görülmemiş bir kokpit tasarımı olacağı açıklandı. Buna göre süpersonik uçağın kokpitinde ileri görüş için pencere yer almayacak.

NASA X-59 süpersonik uçak

 

NASA X-59 süpersonik uçak kokpitinde 4K TV kullanılacak

Lockheed Martin tarafından 247 milyon dolarlık bir bütçeyle geliştirilen X-59, gözlemciler için sonik bir patlamayla ya da bir diğer tabirle araba kapısının kapanmasından daha hızlı ve ses hızından önemli ölçüde daha hızlı gitmeyi amaçlıyor.

Bunu yapabilmek için uçağın mümkün olduğu kadar aerodinamik olması gerekiyor, bu da savaş uçaklarında sıkça bulunan kokpit şişmesini önlüyor. Kokpit, daha küçük ve dışa dönük biçimli kanatların hemen ön kenarında dar bir alanda bulunuyor. Kokpit içerisinden görüş açısı iyi olsa da, ileri görüşün daralmasına sebep oluyor. Bu durumu düzeltmek için, modern uçaklarda beklediğiniz gibi birkaç ekran yerleştirilecek. Ancak en üstteki eXternal Görünürlük Sistemi‘nin bir parçası olarak 4K monitör TV kullanılacak.

Lockheed ve NASA’nın uçağı şu anda yapım aşamasında bulunuyor. X-56’nın tahmini uçuş tarihi ise 2021 olarak belirlendi. Eğer X-56 başarılı olursa, diğer sessiz süpersonik uçakların öncüsü olabilir ve gelecekte süpersonik kara uçuşlarına katkıda bulunabilir.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor”

  1. Anonim dedi ki:

    Ne TV si, sadece 4k monitör.

" NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "