NASA’dan Mars’ta yaşam ile ilgili yeni açıklama


22 Şubat 2021 Pazartesi 11:56
ABONE OL
NASA’dan Mars’ta yaşam ile ilgili yeni açıklama

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bazı dünya organizmalarının Mars‘ta geçici olarak hayatta kalabileceğini açıkladı.

NASA ve Alman Havacılık Merkezi‘nden bilim adamları, 2019‘da MARSBOx deneyinin bir parçası olarak stratosfere birkaç mantar ve bakteri organizması fırlattı. Ozon tabakasının üzerinde yer alan ve dünya atmosferinin ikinci büyük tabakası olan stratosfer, Kızıl Gezegene çok benzeyen koşullara sahip. Bu sebeple de Mars‘ta hayatta kalıp kalınamayacağını anlamak için örnekler göndermek adına mükemmel bir yer olarak ifade ediliyor.

Mikroorganizmalar, Mars benzeri koşullara maruz kaldı

Bilim adamları yaptıkları deneyle ilgili bulgular hakkında bir makale yayınladılar ve burada siyah küf sporlarının yolculuktan nasıl kurtulduklarını aktardılar.

Elbette mikroorganizma sadece geçici olarak Mars yüzeyinde yaşabilirdi, ancak araştırmacılar sporların eve döndükten sonra yeniden canlandırılabileceğini buldular.

Ekip, MARSBOx (Radyasyon, Hayatta Kalma ve Biyolojik Sonuçlar Deneyi için Atmosferde Mikroplar) alüminyum kabının içindeki MASE-IM-9 bakteri hücrelerine ait yaptığı açıklamada, kabın içinde iki numune tabakası olduğunu belirtiyor. Alttakinin radyasyondan korunduğunu ifade eden araştırmacılar, böylece radyasyonun etkilerini diğer çevresel koşulların etkilerinden ayırabildiğini aktarıyor.

mars görevi, astronot kıyafeti, sanal yerçekimi

 

Yapılan deneyde bir NASA balonu, konteyneri stratosfere taşıdı. Burada örnekler, Mars benzeri koşullara maruz kaldı ve güneş yanığına neden olan seviyelerden bin kat daha fazla UV radyasyonuna maruz kaldı.

Yolculuktan kurtulan Aspergillus nigerin uzay yolculuğu için ne anlama geldiği ifade eden Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘nden bir ekip üyesi olan Katharina Siems, konuya ilişkin şöyle diyor;

Mars’a mürettebatlı uzun vadeli görevlerle, bazıları astronotlar için sağlık riski oluşturabileceğinden, insanlarla ilişkili mikroorganizmaların Kızıl Gezegende nasıl hayatta kalacağını bilmemiz gerekiyor. Ek olarak, bazı mikroplar uzay araştırmaları için paha biçilmez olabilir.”

Siems ayrıca MARSBOx görevi gibi deneylerin, “uzay yolculuğunun mikrobiyal yaşam üzerindeki tüm etkilerini keşfetmemize ve bu bilgiyi şaşırtıcı uzay keşiflerine nasıl yönlendirebileceğimizi keşfetmemize yardım etmenin gerçekten önemli bir yolu” olduğunu ifade ediyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" NASA’dan Mars’ta yaşam ile ilgili yeni açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan Mars’ta yaşam ile ilgili yeni açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan Mars’ta yaşam ile ilgili yeni açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık