Neden Apple Yapınca Trend Oluyor?


18 Eylül 2016 Pazar 19:16
Neden Apple Yapınca Trend Oluyor?

Apple, özellikle 2000 yılından sonra iPod, 2007 yılından sonra iPhone ve 2010‘dan sonra iPad ile beraber, 2000 – 2010 yıllarına damga vurmuş, hayatımızda kullanım alışkanlıklarını değiştirip, yeni bir dönem başlatmıştı.

Günümüzde iPod ömrünü doldursa da, iPhone ve iPad hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Peki Apple’ın yeni ürünleri, hala heyecanını koruyor mu? Sizleri hala çok heyecanlandırıyor mu?

Bu yazımda Apple’ın pek bir yenilik yapmasa da, neden hala trend olmayı başardığı hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Apple, tamamen yeni ne çıkarttı?

Apple‘ın son yıllarda üstüne düştüğü ve ciddi reklam bütçeleri harcadığı Apple Watch, sektörün kesinlikle ilk akıllı saati değil.

Galaxy Note 3 ile beraber tanıtılan Galaxy Gear, Pebble Watch, Sony’nin Smart Watch modeli gibi pek çok ürün, zaten 2 – 3 senedir piyasadaydı. Apple Watch kesinlikle dünyaya sunulan bir yenilik, bir icat değildi. Sadece yeni bir üründü.

Aynı şekilde Apple Music. Zaten Spotify benzerini yıllardır yapıyor. Ülkemizde de pek çok benzer uygulamalar var. Hatta bu işi operatörler bile yapıyor.

iPad‘in hala iOS işletim sisteminin kısır döngülerine, kısıtlamalarına mahrum kalması, ekran büyüklüğünü artırma ya da işlemci değiştirme haricinde çok da bir yenilik getirmemesi hala karşımızda duran bilgiler.

iPad kullanıcıları, iPad’inizi cidden yenilemeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız neden? Yorum kısmında yorumlarınızı takip edeceğim.

iPhone’da da durum benzer. Diğer üreticilerin sunduklarının gerisinden gelen modeller. Peki Apple neden hala başarılı?

Apple’ı Apple yapan diğer üreticiler!

iPhone 6 ile iPhone 7 kasaları arasında pek bir fark yok. Bundan 3 sene önce de microUSB, USB Type C ve Lightning portları gibi giriş çıkış alanlarından zaten ses alabiliyordunuz. OTG ile dosya aktarımı yapıyorsunuz, aksesuar bağlıyorsunuz, USB’lerden görüntü bile alabiliyorsunuz. Ses mi alınmıyor? Sesi de aktarabilirsiniz.

Peki Apple, hiç bir tasarımsal değişiklik gereği olmadan neden 3.5mm‘lik jack girişini telefonlarından kaldırdı? Sadece gözümüz (yenilik) görmesi için. 

Kısacası hayatınızda bir şey değişmeyecek. Hatta eksilecek. Aynı anda powerbank ile şarj edip, kulaklıkla müzik dinlemek için aparat takmanız gerekecek gibi. Ses kalitesi analogda kötü gibi bahaneler de var ama ölçümlerdeki farklılıkları algılamanız imkansıza yakın.

Peki Apple nasıl trend olmayı başarıyor? Sırrı rakip üreticilerde!

3.5mm jack girişini kaldıran Apple’ı taklit edip, telefonlarınızdan 3.5mm’lik jack’ı kaldırırsanız, Apple’ın ekmeğine yağ sürersiniz ve hep bir şeyi başlatan firma gibi gözüken Apple’ın algısına katkıda bulunursunuz.

HTC 10’un ses kalitesi çok başarılı. HTC 11’de 3.5mm’lik jack girişi kalkarsa, siz Apple’a özenmiş olursunuz. Galaxy S8+‘de de, LG G6’da da, Huawei P10’da da.

Üreticiler ve ekosistem Apple’a uyar, 3.5mm’lik jack’ı kaldırırlarsa, Apple yine trendim algısını sürdürmeye devam edecek.

Çift arka kamera ne zamandan beri var? Hangi uygulama destekledi?

Bir telefon üreticisi olarak, çift arka kamera telefonunuza koymuş olabilirsiniz. Teknoloji sever olarak teşekkür ediyorum.

HTC One M8, LG G5, Huawei P9 gibi pek çok cihazda, çift ana kamera kullanılmış, genel açı kazanımı artırılmış ya da derinlik yetenekleri telefonlara kazandırılmış. Ama bunu yapan HTC, Huawei ya da diğer firmalar olunca, hem uygulama geliştiricileri hem de telefon üreticileri bu girişimi desteklemiyor ve trend oluşmuyor.

Yani HTC M8‘de çift kamera kullandı diye Samsung, Galaxy S6 modelinde ikinci kamera kullanmadı. Ama iPhone 7 Plus‘tan sonra Galaxy S8′de çift kamera söylentileri hemen gelmeye başladı. İşte bu hamleler Apple’ı trend firma yapan hamleler.

Apple nerelerde yok?

Apple ürünlerini alanlar, henüz 360 derece video çekmekten ya da bunu VR ile izlemekten henüz biraz uzak. İzleyenlerde hatırı sayılır paralar verip, kendini 3. parti üreticilerin üretimlerine emanet etmiş durumda. Bu liste çok uzayabilir. Ben VR ile sınırlıyorum.

Peki Apple VR‘da ne zaman olacak? VR oturduğu zaman olacak. Tıpkı Spotify’a karşı Apple Music‘i duyurduğu gibi. Apple Watch’u duyurduğu gibi.

Apple deneyim satıyor!

Apple’ın yenilik yapmak gibi bir derdi pek yok. Tim Cook çok usta bir CEO. Steve Jobs gibi üretkenlik değil, maksimum gelire odaklanıyor. İşini de iyi yapıyor.

Bizim 2 yıldır konuştuğumuz, Android dünyasında iyi kötü kullanılmaya başlanan VR teknolojisi, bir bakmışsınız iPhone 8‘de karşımızda çıkabilir.

Şu konuda Apple’ın hakkını yiyemem. Apple, iPhone 8 ile VR işine girse, kesinlikle şu ana kadar pek çok VR deneyiminden daha iyi olacağına eminim.

İşte Apple’ın yenilik yapmasa bile başarısındaki sırrı bu. Deneysel değil, tamamen teknolojiler hazır olduktan sonra, insanlar tarafından benimsenmeye başlamış olduktan sonra, ekosistemini de kurduktan sonra satışa sunuyor. Tıpkı Apple Watch’taki gibi. Daha önce akıllı saat yok muydu? Vardı. Fakat Apple Watch’taki deneyimi hiç bir platform tam olarak sunamadı.

Kamera uygulaması durduruldu! (Apple’da durdurulmadı işte)

İkinci kamera telefonda olabilir ama kamera uygulaması durdurulmadan, stabil bir şekilde çalışması ve hayatta bize ek bir şeyler sunması önemli olan. İşte Apple burada kazanıyor.

Sony Xperia Z3, 4K çekim yapabiliyordu. Ama çekimin ortasında kayıt duruyor, telefon ısındı diye bir uyarı veriyordu. Önemli olan özelliğin olması değil, onu kullanıcının kullanabilmesi.

Güncelleme sorunu olmayan, sizi yarı yolda bırakmayan, en azından ortalama ne zaman eskiyeceğini bildiğiniz, size sunulan özelliklerin de tamamını kullanabildiğiniz ürünler sizlere sunuluyor. Sizler de bunları seviyorsunuz.

Kısacası, yenilik yapmak için yenilikten ziyade Apple, olgunlaşmaya başlayan teknolojileri kullanıcılara sunuyor. Bunu da iyi yapıyor. 

Yani yenilik yapmak her zaman önemli değil. Önemli olan trend olmak, yaptığınız çok gerekli olmayan hamlelerin bile taklit ediliyor olmasını sağlamak.

 

:: Apple’ın diğer markalara göre sizce farkları neler? Neden Apple?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
278 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

İyi güzel yazmışsınız da, diğer firmalar olmasaydı Apple "deneyim" de satamayacaktı. Çünkü herhangi bir yenilik üretme peşinde olmayacaktı. Diğer firmaların dezavanatajı, bir şeyleri "ilk defa" yapmaya çalışması, yenilik peşinde koşması. Bir iPad kullanıcısı olarak uygulamaların çökmesinden şikayetçiyim! Etrafımda iPhone kullanıp telefonu kilitlenenleri görüyorum! Apple'ın ürünlerinin donanımsal olarak, iOS'un yazılımsal olarak eksikleri say say bitmez. Bence en büyük etki; yazılı, görsel ve dijital basının Apple'ı göklere çıkarmasından kaynaklanıyor. Teknoloji siteleri arasında Apple'ı eleştirebilen çok az (Türk sitelerinden bahsediyorum), ülkemiz basınında da çok fazla teknolojiden anlayan olmadığı için her Apple ürünü "muhteşem" olarak okuyuculara sunuluyor. Yine teknolojiyi yakından takip edemeyen okuyucular da basına güvenerek inanıyor. Bir nevi "algı yönetimi" var.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

APPLE ÜRÜNÜ EN MÜKEMMEL ŞEKİLDE TASARLAYIP ÇOK İYİ PAZARLIYOR. VE ÜRÜNE EKLEDİĞİ TEKNOLOJİYİ -MESELA PARMAKİZİ OKUYUCU- KALICI OLACAK ŞEKİLDE EKLİYOR. DİĞERLERİ TUTARSIZLAR. MESELA HTC ÇİFT KAMERA YAPTI AMA DEVAM ETTİREMEDİ.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Yalnız bir iPhone kullanıcısı olarak iPhone un çok satılmasının nedenleri bunlarla sınırlı değil benim düşünceme göre ios un eşsiz bir yazılım olmasıdır. Yazılım desteğinin androide göre daha uzun ömürlü olması, hatalarının az olması, stabil olması, daha az sorun çıkartmasıdır. Eğer android değilde iosa benzer kendi yazılımını çıkartan bir firma piyasaya o teli sürerse iPhone la rekabet edebilecek düzeyde, o zaman kesinlikle o teli tercih ederim. ( Sebebi : Apple ın her yeniliği kısıtlı getirmesi )

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Geç olsun ama tam olsun mantığındalar işte. Bu yüzden kazanıyorlar ve popülerler.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Tüketici için en iyi deneyimi sunmaya çalışıyor da ondan.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Ayrıca TR deki garanti sistemi de bu konuda fark yaratıyor. Applestore dan aldığınız bir ürün garantiye gidince yapılarak geri gönderilmiyor. Hemen yenisi ile değişiyor. 6Plus telefonumu çakma araba kablosunda şarj ederken bozdum ve açılmadı. Applestore a kargolafım. Kargo dahil değişim süresi 8 gün oldu. Sıfırı ile değişti. Apple budur.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Apple in bu kadar popüler olmasının tek sebebi kasmıyor oluşu diğer özelliklerinin detayına inmeyeceğ***** samsungta lg de kullandım. Her biri kasıyor. Samsung s7 yi seven bir kişi olarak kasmasından dolayı almam ayrıca şuan iphone 4 kullanmama ve güncelleme gelmemesine rağmen hala çatır çatır çalışıyor hiç bir şekilde kasmıyor. Ne zaman samsungta kasmayan bir telefon yapar işte o zaman iphonu tozlu raflara kaldırabilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

olan teknolojiyide en iyi şekilde yapmaya çalışmasından kaynaklanıyor..ama asıl olay reklamlarla birlikte moda haline geitrilmiş olması

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

bence fazladan yer açmak ve telefonu inceltmek için gereken yenilik 1 , 1.5 veya 2 mm gibi bir boyutta jack girişi yapılması olacaktır böylece telefon tek bir giriş ile sınırlandırılmayacak veya tamamen kablosuz kulaklığa geçilebilir bakın bu bir yenilik mesela apple airpods u sundu fakat aşırı pahalı kimse sırf kablosuz diye bir kulaklığa 500tl vermez daha ucuz alternatifler üretilmeli keşke iphone 7 nin yanında verilseydi bu kulaklık belki o zaman türkiyedeki 3800 tl lik fiyata değerdi.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Daha ekranını bile en büyük rakibine yaptıran bir firmadan ne beklersin?

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

9:23 deki arkadas garantiyle ilgili konusmus lg de birebir degisim yapiyor apple ye ozel bisi deil

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Özelliklerin ne anlama bile geldiğini bilmeden ve neredeyse sadece internete girip resim çekmek için kullanan ve moda özentisi büyük gruptan bahsediyoruz. Ve normalin aksine yüksek fiyat daha cazip geliyor insanlara. Kaliteli mal aldım diyerek kendini tatmin ediyor daha da yüksek fiyata çıkmak istiyor tabi yine apple. Ne kadar yüksek fiyata satarsa satsın yine satacak bu telefon. Özelliğe ihtiyaç yok insanlardaki tatmin duygusu,hava atma isteği yeterli geliyor onlara.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

İpad yenilemek gereksiz ipad 3 kullanıyorum ve hiç düşünmem bozulursa belki bi ihtimal

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Iphon den basha tanimerem

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Ios a mükemmel diyen vatandaşlar daha dosya yöneticisinin varlığından haberi olmayan insanlar, muhtemelen depolama alanlarıda bitmiştir bu kesmin, dosya yöneticisi kurmak için cydia dan ifile'ı yüklemeliler tabii bunu yapmak için cihazı jailbreaklemek gerekiyor (jailbreaki anlatmam 6 saatimi alır bkz g.o.r.a) tabii jailbreakleyince cihaz androide benziyor nihai olarak bütün yollar androide çıkıyor sezarın hakkı sezara

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Tolga ayrıldı diye ne üzüldüm neyseki geri döndü

1 3 4 5

" Neden Apple Yapınca Trend Oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Neden Apple Yapınca Trend Oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Neden Apple Yapınca Trend Oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi