Okunma

Netbook’ları Unutun!


03 Haziran 2009 Çarşamba 07:04
Netbook’ları Unutun!

Artık elektronik firmaları ARM işlemci kullanan Netbook guruplarını SmartBook’a dönüştürüyor. Dün başlayan Computex fuarında, yeni mobil ürünler görüntülendi ve ürünlerin donanım detayları paylaşıldı. Bu yeni ürünler Intel’in Atom işlemcisinden çok ARM işlemci yapısıyla dikkatleri üzerlerine çekiyor. 

ARM yonga üreticileri, Qualcomm ve Freescale gibi, Intel’in Netbook’ları ile birlikte savaşmaya çalışacak. Bu firmalar PC üreticilerinin ARM tabanlı Netbooklerı SmartBook olarak tanımasını istiyor.

ARM temelli SmartBook’ların Netbook satışlarını etkileyip etkilemeyeceği bilinmez. Ama özellik açısından iki ürün arasında farklar bulunuyor. Batarya ömürleri 8 saate karşı 2 saat, ARM işlemciler Intel Atom işlemcilere göre daha az güce sahip, Intel Atom Microsoft Windows işletim sistemi ve ARM işlemcili ürünler ise Linux işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Bunun yanı sıra SmartBook’larla ilgili olumlu gelişmelerde yok değil. Adobe, yüksek çözünürlüklü Flash desteğinin yakında SmartBook’lar da olabileceğini anons etti.

SmartBook’lar genel anlamda web arayüzü sağlayan cep telefonlarını (smartphone) taklit ediyor. Bazı PC üreticileri Netbook kullanımı üzerinde ağız dalaşı içindeler. Bunlardan biri olan Dell, genel terimlerin kullanılmasını istiyor. Endüstri analistçileri “mini dizüstü” üzerinde durulurken bunun tonlaması beğenilmedi. Microsoft’un deyimi “ultra mobil PC’ler” ise  bir tarafta duruyor.

Fakat bu yılın yeni ürün patlaması, soruna yardımcı olacak gibi. Bundan sonra bilgisayar ürünlerini tüm boyut ve şekillerde görebileceğiz.

::
SmartBook mu? Yoksa Netbook mu?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Netbook’ları Unutun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netbook’ları Unutun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netbook’ları Unutun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "