WhatsApp’ı ele geçiren ‘Netflix virüsü’ne dikkat!


07 Nisan 2021 Çarşamba 14:51
ABONE OL
WhatsApp’ı ele geçiren ‘Netflix virüsü’ne dikkat!

Kullanıcılara COVID-19 nedeniyle ücretsiz abonelik verdiğini iddia eden Netflix virüsü ortaya çıktı. WhatsApp hesabınıza uzaktan ulaşabilen zararlı yazılım, gerekli izinlere erişebildiği takdirde telefonunuzu ele geçiriyor. Rehberinizdeki numaralara WhatsApp’tan mesaj gönderme yetkisini de taklit eden virüs, sizden doldurmanızı istediği bir form vasıtasıyla kredi kartı bilgilerinizi çalıyor.

Netflix kopyası bu uygulamayı sakın indirmeyin!

Check Point ekibine bağlı araştırmacıların keşfettiği zararlı yazılım, FlixOnline olarak adlandırılıyor. Kendisini Netflix gibi gösteren kötü amaçlı yazılımın çalışma mantığı şöyle:

FlixOnline, yüklendikten sonra kullanıcıdan üç izin istiyor; ekran yer paylaşımı, pil optimizasyonunu kapatma ve bildirimlere erişme. Ekran yer paylaşımı iznini kullanarak sahte girişler oluşturan zararlı yazılım, uygulamalar üzerinde sahte pencereler üreterek kullanıcı kimlik bilgilerini çalabiliyor.

netflix virüsü

Netflix virüsü: FlixOnline

Bildirim izni sayesinde WhatsApp’tan gelen mesajları okuyabilen FlixOnline, rehberinizdeki kişilere otomatik olarak şu mesajı gönderiyor:

“Karantina Nedeniyle (CORONA VİRÜSÜ) Ücretsiz 2 Aylık Netflix Premium Ücretsiz. 60 gün boyunca dünyanın her yerinde 2 Aylık Ücretsiz Netflix Premium Alın. Hemen BURADAN edinin: https://bit[.]Ly/3bDmzUw”

Mesajdaki bağlantıya tıklayanları ise saldırganların oluşturduğu bir form karşılıyor. FlixOnline, hedefindeki kişiye iki aylık ücretsiz Netflix aboneliği kazanmak için bu formu doldurması gerektiğini söylüyor. İşte tam bu noktada, kurbanın verdiği bütün kredi kartı bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçiyor.

Google, virüsü Play Store’dan kaldırdı

Bir Check Point Software sözcüsü Aviran Huzum, FlixOnline’ın gerçekleştirdiği kimlik avı saldırısının yeni bir zararlı yazılım yöntemi olduğunu söyledi. Yazılımın Play Store’dan kaldırıldığını ekleyen Huzum, şu açıklamayı yaptı:

“Kötü amaçlı yazılımın tekniği yeni ve yenilikçi. Bildirimleri yakalayarak kullanıcıların WhatsApp hesabını ele geçiriyor. Ayrıca Bildirim Yöneticisi aracılığıyla ‘kapat’ veya ‘yanıtla’ gibi önceden tanımlanmış eylemler gerçekleştiriyor. Kötü amaçlı yazılımın bu kadar kolay gizlenebilmesi ve nihayetinde Play Store’un korumalarını atlayabilmesi, bazı ciddi tehlike işaretlerini ortaya çıkarıyor.”

Aviran Huzum, bu kötü amaçlı yazılımın, Play Store’un yerleşik korumalarının güvensizliğini ortaya koyduğunu söyledi. Google’ın bu uygulamadaki tehditleri otomatik araçları ile tespit edemediğini ifade etti. Yazılımın etkinliğini durdurabildiklerini de sözlerine ekleyen Huzum, ileride farklı bir uygulama aracılığıyla kendisini gizleyerek geri dönebileceği konusunda da kullanıcıları uyardı.




yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Bende de aynı sıkıntı var instagramda 500 kere şifre ve 3 faktörlü doğrulamam varken takip sayım 180 sen 300 oluyor (iphone se 1. Nesil)

" WhatsApp’ı ele geçiren ‘Netflix virüsü’ne dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp’ı ele geçiren ‘Netflix virüsü’ne dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp’ı ele geçiren ‘Netflix virüsü’ne dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!